У 2023 році видобуток газу в Росії впав до рівня, небаченого з 1970-х років. На цьому тлі російська влада запланувала рекордне за останні 11 років підвищення тарифів на газ для населення.
У своєму останньому звіті державний енергетичний гігант «Газпром» повідомив, що видобуток газу в першій половині 2023 року склав 179,45 мільярда кубометрів. У «Газпромі» додали, що це майже на чверть (24,7%) менше, ніж у попередньому році. Також там зазначили, що обсяг постачання газу на внутрішній і зовнішній ринки скоротилися на 26,5%, зазначає Newsweek.
Відколи 24 лютого 2022 року почалося повномасштабне вторгнення президента РФ Владіміра Путіна, Європа вдалася до різкого скорочення закупівель російської нафти і газу. Минулої зими континент подолав енергетичну кризу, частково завдяки скороченню споживання енергії та пошуку інших постачальників, таких як продавці морського скрапленого природного газу (СПГ).
У звіті «Газпрому» сказано, що зниженню попиту сприядло «прийняття в ряді країн політично вмотивованих рішень, спрямованих на відмову від імпорту російського газу». В результаті, «Газпром» отримав показник видобутку, як у Радянському Союзі в 1978 році, коли було видобуто 372,1 млрд кубометрів газу.
Томас О'Доннелл, геополітичний аналітик з Берліна, розповів Newsweek, що Путін перекрив газові потоки ще до нападу у вересні 2022 року на газопроводи «Північні потоки» між Росією та Німеччиною.
«Цей аспект спланованої Путіним енергетичної війни дав зворотний ефект. Він готувався за рік до вторгнення, щоб залишити сховища ЄС порожніми, а потім мати максимальний важіль шантажу, вибірково відключаючи постачання до країн ЄС - але це не спрацювало», – зазначила О'Доннел.
«Для Москви, без нових, надзвичайно дорогих трубопроводів до Китаю, ці величезні російські газові ресурси залишаться безнадійним активом», – додав О'Доннелл.
Відомо, що глава «Газпрому» Алєксєй Міллєр приєднається до Путіна під час візиту російського президента до Китаю наступного місяця – щоб посилити торговельні зв'язки і компенсувати втрати від продажу газу з прибуткового європейського ринку.
Нагадаємо, протягом року після того, як американська компанія Halliburton оголосила про припинення своєї діяльності в Росії, росіяни імпортували її обладнання на загальну суму не менше ніж 7,1 млн доларів. Раніше повідомлялося про те, що «Газпром» втратив операційний контроль над газотранспортною системою Молдови.