Вчені Швеції провели дослідження ефективності комбінування дози AstraZeneca з дозою мРНК-вакцин Moderna або Pfizer.
Ефект виявився сильнішим, ніж щеплення двома дозами AstraZeneca, повідомляє The Lancet.
Дослідження торкнулося громадян, вакцинованих на території Швеції. До 5 липня поточного року таких виявилося майже 3,5 млн осіб.
Так серед вакцинованих двома дозами зібрали групи:
- 94 569 осіб, щеплених за схемою AstraZeneca і Pfizer (ефективність вакцинації склала 67%),
- 16 402 - AstraZeneca і Moderna (ефективність вакцинації склала 79%),
- 430 100 - AstraZeneca і AstraZeneca (ефективність вакцинації склала 50%).
При аналізі двох змішаних схем була виведена сумарна ефективність 68%, що значно вище 50% гомологічної схеми виключно AstraZeneca.
"Використання схеми AstraZeneca-мРНК - ефективна альтернатива для підвищення колективного імунітету проти COVID-19, в тому числі проти "дельта"-штаму, який домінував в підтверджених випадках протягом періоду дослідження", - резюмують вчені.
Якщо у пацієнта алергія, яка ніяк не пов'язана з вакцинами, то зробити щеплення від COVID-19 можна, заявили в Національній службі здоров'я України.
Відсьогодні в Україні діють нові правила міжрегіонального перевезення: водії та пасажири старше 18 років повинні мати або сертифікат про вакцинацію, або ПЛР-тест, якому не більше трьох днів. Міністерство охорони здоров'я в коментарі УП роз'яснило, як пересуватися між регіонами зможуть громадяни з так званими "жовтими сертифікатами" - тобто щеплені лише першою дозою вакцини.