UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вакцинація від коронавірусу: вчені відповіли на найпопулярніші питання

Клінічні випробування вакцин від коронавірусу добігають кінця, а тому у всіх виникає безліч питань щодо вакцинації.

Учені вважають, що наразі складно передбачити, хто з пацієнтів – ті, хто вакцинувалися чи ті, хто перехворіли на коронавірус – матимуть більш тривалий імунітет від хвороби. Про це повідомляє The New York Times з посиланням на слова лікарки-імунологині з Університету Торонто Дженніфер Гоммерман, передає «Українська правда».

Що краще: провакцинуватися чи перехворіти на коронавірус? 

За словами Гоммерман, обирати хворобу замість відповідної вакцинації – погане рішення. Це пов’язано з тим, що основна перевага вакцини в тому, що вона передбачувана й безпечна. Гоммерман зазначає, що вакцина є оптимально адаптованою для створення ефективної імунної відповіді організму.

Ученим точно не відомо, що викликає більш сильну імунну відповідь: природна інфекція чи вакцина. Однак, за їх словами, вакцинація є набагато безпечнішою.

Крім того, у добровольців, які отримали щеплення Moderna, в крові було зафіксовано більше антитіл, ніж у людей, які були хворі на коронавірус.

Однак є й випадки, коли природна інфекція є сильнішою за вакцину. До таких варто віднести свинку, яка забезпечує довічний імунітет. Натомість, деякі люди, які отримали одну або дві дози вакцини від неї, все одно можуть «підхопити» цю хворобу.

Скільки зберігатиметься імунітет? 

Як свідчать сучасні дослідження, організм людей, які здолали коронавірус, зберігатиме імунітет близько шести місяців. Однак є й дані про те, що цей захист може зберігатися протягом багатьох років. Імунітет людей, які перехворіли на коронавірус у легкій формі, може ослабнути швидше, ніж імунітет тих, хто хворів на коронавірус більш серйозно.

Ще один аспект у питанні вироблення імунітету від коронавірусу - концентрація вірусу. При вакцинації всі ж отримують однакову дозу. 

Як зазначає лікарка-імунологиня з Вашингтонського університету в Сієтлі Меріон Пеппер, декілька досліджень показали, що люди, у яких є певні мутації в генах, що відповідають за імунну систему, більш сприйнятливі до коронавірусу. 

Чи має вакцина побічні ефекти?

Експерти зазначають, що вакцини проти COVID-19 були протестовані на десятках тисяч людей. Усі вони поки що не мають серйозних побічних ефектів. 

"Як тільки ви почнете вакцинувати мільйони людей, ви можете виявити дуже і дуже рідкісні побічні ефекти. Але ми повинні знати, що вони дуже, дуже рідкісні і трапляються набагато рідше, ніж побічні ефекти, пов'язані з природною інфекцією", - зазначає Білл Хенедж, епідеміолог Гарвардської школи громадської охорони здоров'я імені Т.Х. Чана.

Чи корисна вакцинація для тих, хто перехворів на коронавірус? 

Експерти вважають, що вакцинація  безпечна і, ймовірно, навіть корисна для всіх, хто перехворів COVID-19. За їх словами, посилювати імунну відповідь організму на коронавірус навіть краще. 

Однак після того, як особа перехворіла на коронавірус, їй треба почекати перед тим, як вакцинуватися.

Читайте також: Чи можна довіряти вакцинам проти коронавірусу — The Guardian

Клінічні випробування вакцин від коронавірусу добігають кінця. Наприкінці листопада компанії Pfizer/BioNTech і Moderna підняли фондовий ринок і надії людей новиною про те, що їхні вакцини ефективні на 95%.

Ближче до кінця місяця стало відомо, що вакцину від компанії Pfizer почали поширювати в Європі та США, попри те, що офіційний регулятор досі не зареєстрував її. Імовірно, саме цей препарат стане першим на європейському ринку.

Отже, кампанії з вакцинації від COVID-19 у різних країнах можуть розпочатись вже найближчим часом. Деякі країни вже почали підготовку до них, інші продовжують переговори з виробниками вакцин. Втім аналітики прогнозують, що до кінця наступного року більшість населення Землі буде матиме щеплення від коронавірусу.

ЮНІСЕФ домовляється про оперативну доставку препарату 92 країнам світу в рамках ініціативи COVAX. А лідери G20 домовилися сприяти справедливому поширенню вакцин, ліків і тестів від COVID-19 в усьому світі, щоб найбідніші країни не залишились осторонь.

Детальніше про те, коли почнеться і як готуються в різних країнах світу до вакцинаці, читайте в спеціальному матеріалі ZN.UA.