Клінічні випробування вакцин від коронавірусу добігають кінця. Наприкінці листопада компанії Pfizer/BioNTech і Moderna підняли фондовий ринок і надії людей новиною про те, що їхні вакцини ефективні на 95%.
Ближче до кінця місяця стало відомо, що вакцину від компанії Pfizer почали поширювати в Європі та США, попри те, що офіційний регулятор досі не зареєстрував її. Імовірно, саме цей препарат стане першим на європейському ринку.
Отже, кампанії з вакцинації від COVID-19 у різних країнах можуть розпочатись вже найближчим часом. Деякі країни вже почали підготовку до них, інші продовжують переговори з виробниками вакцин. Втім аналітики прогнозують, що до кінця наступного року більшість населення Землі буде щеплена від коронавірусу.
ЮНІСЕФ домовляється про оперативну доставку препарату 92 країнам світу в рамках ініціативи COVAX. А лідери G20 домовилися сприяти справедливому поширенню вакцин, ліків і тестів від COVID-19 в усьому світі, щоб найбідніші країни не залишились осторонь.
Україна
За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, Україна веде переговори про закупівлю з п'ятьма передовими розробниками вакцини від коронавірусуа, включно з Moderna і Pfizer.
У проєкті державного бюджету на 2021 рік на вакцинацію від коронавірусу передбачили 2,6 млрд гривень. МОЗ у бюджетному запиті просив на це 15,6 млрд.
Ще 8 мільйонів доз вакцини наша країна має отримати в рамках європейської ініціативи COVAХ.
Першу партію препарату Україна має отримати наприкінці першого - початку другого кварталу наступного року, стверджує міністр. У Всесвітній організації охорони здоров'я в оцінках стриманіші - не раніше другого кварталу.
Голова комісії з біобезпеки та біологічного захисту при РНБО Сергій Комісаренко вважає, що до кінця наступного року всі бажаючі українці будуть щеплені від коронавірусу.
Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», добровільно зробити щеплення від ковід готові 55% українців, але за умови, що вакцина буде безкоштовною. Зробити платне щеплення готові 35% українців.
США
Експерти Goldman Sachs прогнозують початок вакцинації у США в грудні 2020 року. Традиційно, першими вакцину отримають люди з групи ризику. Згідно з прогнозом, у першому кварталі наступного року від COVID-19 буде щеплена половина населення країни.
Влада Сполучених Штатів наголошувала, що готова почати вакцинацію населення протягом 24 годин після реєстрації препарату.
Канада
Такий самий сценарій вакцинації аналітики прогнозують і для цієї країни: старт цього місяця і вихід на повну потужність в першій половині 2021 року пише CNBC.
Італія
Міністр охорони здоров'я Італії Роберто Сперанца заявив, що програма масової вакцинації запрацює в країні на початку 2021 року.
«Імовірно, що для кожної вакцинації потрібно дві дози, в Італії буде 202 мільйонів доз. Перші дози з'являться в країні в січні», - сказав міністр.
Вакцини від компанії Pfizer можуть з'явитися в країні 29 грудня вакцини від Moderna - 12 січня. У першу чергу будуть щеплені медичні та соціальні працівники, мешканці та персонал будинків для літніх людей.
Німеччина
У Німеччині триває підготовка до масової добровільної вакцинації. Міністр охорони здоров'я Йенс Шпан переконаний у тому, що перші вакцини від ковід отримають дозвіл на використання в Європі найближчим часом.
Під час підготовки до кампанії в країні створять близько 400 спеціально обладнаних стаціонарних центрів вакцинації, вони мають бути готові вже до 15 грудня.
Така підготовка продиктована особливостями використання препарату BNT162b2 (вакцина Pfizer): його потрібно зберігати в спеціальних холодильниках при температурі 70-80 градусів нижче нуля.
Крім того, розроблено порядок вакцинації, який буде однаковим майже для всіх: реєстрація в центрі і перевірка персональних даних, консультація у лікаря, укол, близько 30 хвилин під наглядом лікаря, вихід із центру. Уся процедура займатиме не більше години.
У першу чергу будуть щеплені люди похилого віку з групи ризику, в другу - медперсонал лікарень, будинків для літніх людей і фірм з догляду за людьми похилого віку, в третю - працівники органів охорони здоров'я, пожежники і поліцейські. Після того, як буде щеплено представників перших трьох категорій, вакцину почнуть робити вчителям і вихователям дитячих садків.
Франція
Президент Франції Еммануель Макрон анонсував старт кампанії вакцинації від COVID-19 у першій половині наступного року.
В першу хвилю будуть щеплені люди з груп ризику, друга хвиля охопить ширші верстви населення, вона запланована на квітень-червень 2021 року.
Велика Британія
Велика Британія стала першою країною Європи, яка схвалила вакцину від Pfizer. Лондон замовив 40 мільйонів доз препарату для вакцинації 20 мільйонів осіб.
Перші дози вакцини надійдуть до країни найближчими днями, кампанія з вакцинації населення має розпочатися 7 грудня - таку дату називав міністр охорони здоров'я Меттью Хенкок.
«Національна служба охорони здоров'я Великої Британії готова до цього, тож з початку наступного тижня ми почнемо в нашій країні програму вакцинації населення проти COVID-19», - заявив він Sky news.
Бельгія
У Бельгії вакцинацію населення від COVID-19 почнуть 5 січня. Прем'єр-міністр країні Алєксандр Де Кроо дав коментар VRT NWS, в якому розповів про підготовку до кампанії.
За словами прем'єр-міністра, стратегію вакцинації буде визначено і представлено найближчими днями. Зокрема, будуть визначені групи людей, які будуть щеплені першими.
Нідерланди
Уряд Нідерландів планує почати вакцинацію від коронавірусу 4 січня.
Європейський Союз
В ЄС хочуть провести перші вакцинації від ковід наприкінці грудня, заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Вона також закликала країни-члени блоку готуватися до початку вакцинації.
«Держави-члени мають підготувати матеріально-технічне забезпечення для можливого розгортання сотень мільйонів доз. Тому що це наш квиток з цієї пандемії», - додала фон дер Ляєн.
Японія
Коли саме почнеться перша хвиля вакцинації в Японії, поки що невідомо. Але аналітики Goldman Sachs прогнозують, що на рівень масової вакцинації в країні сонця, що сходить, вийдуть в травні 2021 року.
Австралія
Ситуація, аналогічна японській, спостерігається і в Австралії.
Китай
У Китаї масова вакцинація населення розпочалася у вересні 2020 року. Громадян країни прищеплюють експериментальною вакциною, яка не проходила сертифікацію.
У постраждалій від пандемії Піднебесній побоюються повернення коронавірусу, хоча і заявляють про практично повну перемогу над ним. Член Національної комісії охорони здоров'я Чжен Чжунвей заявив, що перед початком вакцинації Китай заручився «розумінням і підтримкою» ВООЗ.
Першу хвилю вакцинації у КНР провели влітку - з 22 липня там почали прищеплювати представників «професій високого ризику», до яких відносяться, наприклад, медичні працівники, пише The New York Post.
Росія
У середу, 2 грудня, президент РФ Владімір Путін доручив почати підготовку до вакцинації громадян з наступного тижня, пишуть «РИА Новости».
На відміну від інших країн, які обирають для вакцинації розробки провідних світових лабораторій, у Росії вирішили зробити ставку на вітчизняний препарат - розробку Інституту ім. Гамалії «Спутник V».
Препарат досі не сертифікований, хоча росЗМІ неодноразово повідомляли про його високу ефективність.
Путіна російською вакциною щепити не будуть - як заявив його прессекретар Дмітрій Пєсков: «Препарат ще не сертифікований, а глава держави не може бути добровольцем на випробуваннях».
Раніше чотири компанії відзвітували про ефективність своїх вакцин проти коронавірусу після проведення третього етапу клінічних випробувань.
В лідери розробки вийшли американська компанія Moderna, німецько-американська Pfizer/BioNTech, шведсько-британська AstraZeneca і американська Johnson & Johnson.
Деякі компанії вже назвали вартість за одну дозу своєї вакцини. Для вакцинації необхідно прийняти дві дози препарату.