UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вакцинація може бути єдиним способом зупинити пандемію — FT

Боротьба з пандемією –це  глобальна війна, і наразі людство ще далеко від перемоги.

Світова економіка відновлюється від глибокої кризи внаслідок пандемії COVID-19. Але відновлення не буде стабільним, доки пандемію не можна контролювати. Коронавірус не знає кордонів. Якщо поширення вірусу не буде контрольовано всюди, про завершення пандемії не йдеться. Альтернатива полягає в тому, що країни ризикують і надалі залишатися в «національних локдаунах» протягом невизначеного часу, якщо проблема «вакцинного націоналізму» не буде вирішена, пише Financial Times.

У своєму січневому огляді глобальної економічної перспективи МВФ прогнозував зростання світової економіки на 5,5% цього року та 4,2% в 2022 році. Вважається, що глобальне скорочення в 2020 році було на 0,9% менше, ніж очікувалося. І все-таки, це була найгірша рецесія з часів Другої світової війни. Пандемічна економічна криза принесла особливо руйнівні наслідки для жінок, молоді, бідних та людей, які працюють неофіційно або не можуть працювати дистанційно.

Економічні втрати внаслідок пандемії дуже великі і можуть стати довготривалими. Глобальна економіка ризикує захворіти формою "затяжного економічного коронавірусу". Як зазначається у звіті Світового банку, це частково пов’язано зі збитками, заподіяними інвестиціям та людському капіталу. Крім того, пандемічна криза стала поєднанням вже наявних економічних слабкостей із зростанням втрат, особливо великим стрибком боргу. Один із розділів доповіді має назву "Початок десятиліття розчарування". Це цілком правдоподібно, але й тривожно.

Передумовою обмеження довгострокової економічної та соціальної шкоди є контроль над пандемією. Тільки тоді можна сподіватися на повернення до звичного життя. Дійсно, жодна подія після Другої світової війни так чітко не продемонструвала меж національної автономії. Недавня стаття, опублікована Національним бюро економічних досліджень, стверджує, що "до 49% глобальних економічних витрат на пандемію в 2021 році" стосуватимуться розвинених економік, навіть якщо вони вакцинують більшість власного населення. Це пов’язано з мережами виробництва та торгівлі, які поєднують країни. Зараз всі економіки занадто тісно пов’язані, тому вони не можуть функціонувати ізольовано.

Як стверджував генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреєсус "вакцинний націоналізм шкодить усім і нікого не захищає". Більше того, втрати в кожній країні не просто вузько економічні. Це також передбачає довгострокові обмеження на транскордонні поїздки для будь-яких цілей.

Що ще важливіше, це збільшує епідеміологічний ризик. Чим ширше розповсюджується вірус, тим більша ймовірність небезпечних мутацій. Наявні мутації свідчать про необхідність серйозних зусиль для потенційної модифікації вакцин та розробки кращих методів лікування. Чим далі, тим частіше здається, що COVID-19 буде у житті людей ще протягом тривалого часу.

Усі країни мають зрозуміти, що пандемія коронавірусу – це глобальна проблема. Проте побіжний огляд світових показників вакцинації показує, що саме заможні країни випереджають решту світу за темпами масових кампаній щеплень, і це свідчить про вакцинний націоналізм. Такий сценарій розвитку вакцинації був неминучим з огляду на політичний тиск.

Крім того, очікуваним було й те, що на початку вакцин не вистачить для всіх. Ініціатива Covax сподівається забезпечити 2,3 млрд доз вакцини для менш розвинених країн вже цього року. Але навіть це охопило б лише незначну частину глобального населення, що занадто мало для досягнення колективного імунітету. Швидше за все, основна частина необхідних щеплень відбудеться в 2022 і 2023 роках. Це вже занадто пізно. Крім того, цілком ймовірно, що наступного року доведеться ревакцинувати ранніх реципієнтів щеплень модифікованими препаратами, оскільки вірус мутує.

Гроші - це вирішальне питання. Загальні зусилля щодо вакцинації, ймовірно, коштуватимуть 35 мільярдів доларів США, ще більше витрат може піти на ревакцинацію.

За даними МВФ, розвинені економіки вже оголосили додаткові фіскальні витрати на 5,6 трлн доларів у відповідь на COVID-19.

Вчені змогли розробити вакцини у рекордно короткі терміни. Зараз світовим лідерам залишається лише правильно розподілити вакцину. Вони повинні намагатися фінансувати прискорене виробництво та розподіл вакцин у всьому світі. Вакцинація може бути єдиним способом зупинити пандемію та повернути життя до нормального стану. Боротьба з пандемією – це  глобальна війна, і наразі людство ще далеко від перемоги, резюмує видання.

Читайте також: Що буде, якщо пандемія коронавірусу ніколи не закінчиться — The Washington Post

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.