UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Ірані обирають президента: чого очікувати Україні

Усі чотири кандидати не поспішають оприлюднювати власну позицію стосовно збиття українського літака, щоб не втратити виборців.

В Ірані у п'ятницю, 18 червня, розпочалося голосування на виборах президента, які проходять на тлі невдоволення виборцями станом економіки, що зазнала суттєвих проблем через пандемію COVID-19 та санкції США. 

До останнього у бюлетенях залишалося п'ятеро консервативних і двоє поміркованих кандидатів, однак, за два дні до виборів кандидатів залишилося всього чотири, троє інших знялись на користь кандидата Ебрагіма Раїсі. Отже, у виборчому списку залишились: Мохсен Резаї, Амір Хосейн Казізаде Хашемі, Абдольнасер Хемматі та Ебрагім Раїсі.

Голову судової системи Ірану Ебрагіма Раїсі вважають наступником чинного голови держави Хасана Роугані, який перебував на посаді дві каденції поспіль і вже не має права брати участь у виборах. Раїсі відзначається ультраконсервативними поглядами.

Конкуренцію цьому кандидату може скласти поміркований Абдолнасер Хемматі, який раніше обіймав посаду голови Центробанку Ірану.

Зміна влади в Ірані може вплинути на перебіг розслідування катастрофи літака МАУ під Тегераном у січні 2020 року. Хоча шанси на такі зміни є доволі незначними, адже великий вплив на розслідування і політичну систему в країні має Корпус вартових Ісламської революції – саме військові збили пасажирський лайнер ракетою.

У разі перемоги на президентських виборах Ебрагіма Раїсі, іранська сторона і надалі гальмуватиме розслідування. Абдольнасер Хемматі, який підтримує ідею реформування політичної системи Ірану та критикує державні обмеження, у разі перемоги був би зацікавлений у поліпшенні відносин з Україною.

Верховний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї закликав іранців голосувати і розкритикував «ворогів» країни за те, що вони переконують іранців не здійснювати волевиявлення, інформує ВВС. Натомість іранська опозиція закликає бойкотувати вибори через заборону кільком потенційним кандидатам брати участь, тож провладний Раїсі не має серйозної конкуренції.

Багато поміркованих політиків не були допущені до участі у виборах через незатвердження Радою вартових Конституції – цей спеціальний орган затверджує чи відхиляє кандидатів на вибори. Наприкінці травня Рада зняла 585 кандидатів.

Відповідно до виборчої системи Ірану, якщо ніхто з чотирьох кандидатів не набере 18 червня абсолютної більшості голосів виборців(50% +1), двоє кандидатів з найбільшою кількістю голосів зустрінуться у другому турі. Нині найімовірнішими суперниками у другому турі видаються Раїсі та Хемматі.

Читайте також: Іран надасть матеріали справи щодо збитого літака МАУ в суді та кваліфікацію злочину – Мамедов

Нагадаємо, вранці 8 січня 2020 року рейс PS752 Міжнародних авіаліній України вилетів з Тегерана до Києва, але був збитий іранськими військовими невдовзі після зльоту. Усі 176 осіб на борту загинули.

Іран довго заперечував причетність КВІР до катастрофи і продовжує приховувати інформацію досі. У Тегерані обмежилися повідомленням про «притягнення до відповідальності» десяти осіб, але хто вони - невідомо.

Київ прагне притягнути до відповідальності винних у трагедії і домогтися від Тегерана гідної компенсації родичам загиблих. Іран же, не виявляючи готовності проводити об'єктивне розслідування, хоче скоріше здати справу в архів. Докладніше про те, чому переговори з іранцями - це забіг на «довгу дистанцію», читайте в статті Володимира Кравченка «Не в грошах правда» у ZN.UA.