Суперечливий польський закон про Інститут національної пам'яті (ІНП) не буде заморожений. При цьому Конституційний суд Польщі розгляне оновлений закон не раніше, ніж за два місяці, повідомляє РАР.
Тим часом у Міністерстві юстиції Польщі спростували повідомлення ізраїльських ЗМІ про те, що закон заморожено через те, що Польща піддалася тиску з боку Ізраїлю. Речник відомства Ян Кантак зазначив, що в Польщі кожен прийнятий парламентом і підписаний президентом закон є обов'язковим до виконання.
"У Польщі діють законодавчі норми, які говорять, що після прийняття закону і підписання його президентом він набуває чинності", - зазначив Кантак.
Він також нагадав про те, що оновлений закон про ІНП набуває чинності 1 березня. Проте дія закону не означає, що з початку березня прокуратура переслідуватиме тих, хто його порушуватиме.
"Можливі випадки, що повинні підпадати під цей закон, будуть дуже уважно якимось чином аналізуватися прокурорами", - пояснив речник президента Польщі Кшиштоф Лапінський.
Крім того, залишається імовірність того, що відбудеться зустріч експертів з польської та ізраїльської груп. "Терміну зустрічі немає, але дуже ймовірно, що така зустріч відбудеться", - наголосила речниця уряду Польщі Йоанна Копцінська.
Як зазначив спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський, закон про Інститут національної пам'яті, який набирає чинності 1 березня, не діятиме до з'ясування спірних моментів Конституційним судом.
6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів".
Однак після цього він оскаржив деякі положення цього закону в Конституційному суді. Польський голова подав звернення з проханням перевірити на відповідність статті закону про Інститут національної пам'яті, що містять згадку про "українських націоналістів", а також слова "Східна Малопольща".
Голова МЗС Польщі Яцек Чапутович зазначив, що Конституційний суд Польщі може врахувати деякі доводи української сторони щодо закону про Інститут національної пам'яті.
У парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. Законопроект також розкритикували в ОБСЄ та Державному департаменті США як такий, що може підірвати свободу слова та академічного дискурсу в країні.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Шевченка "Польська війна з історією" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".