UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Польщі не заморожуватимуть закон про Інститут національної пам'яті

Попри повідомлення ізраїльських ЗМІ, він набуде чинності 1 березня й працюватиме, зауважують у Міністерстві юстиції.

Суперечливий польський закон про Інститут національної пам'яті (ІНП) не буде заморожений. При цьому Конституційний суд Польщі розгляне оновлений закон не раніше, ніж за два місяці, повідомляє РАР.

Тим часом у Міністерстві юстиції Польщі спростували повідомлення ізраїльських ЗМІ про те, що закон заморожено через те, що Польща піддалася тиску з боку Ізраїлю. Речник відомства Ян Кантак зазначив, що в Польщі кожен прийнятий парламентом і підписаний президентом закон є обов'язковим до виконання.

"У Польщі діють законодавчі норми, які говорять, що після прийняття закону і підписання його президентом він набуває чинності", - зазначив Кантак.

Він також нагадав про те, що оновлений закон про ІНП набуває чинності 1 березня. Проте дія закону не означає, що з початку березня прокуратура переслідуватиме тих, хто його порушуватиме.

"Можливі випадки, що повинні підпадати під цей закон, будуть дуже уважно якимось чином аналізуватися прокурорами", - пояснив речник президента Польщі Кшиштоф Лапінський.

Крім того, залишається імовірність того, що відбудеться зустріч експертів з польської та ізраїльської груп. "Терміну зустрічі немає, але дуже ймовірно, що така зустріч відбудеться", - наголосила речниця уряду Польщі Йоанна Копцінська.

Як зазначив спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський, закон про Інститут національної пам'яті, який набирає чинності 1 березня, не діятиме до з'ясування спірних моментів Конституційним судом.

6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів".

Однак після цього він оскаржив деякі положення цього закону в Конституційному суді. Польський голова подав звернення з проханням перевірити на відповідність статті закону про Інститут національної пам'яті, що містять згадку про "українських націоналістів", а також слова "Східна Малопольща".

Голова МЗС Польщі Яцек Чапутович зазначив, що Конституційний суд Польщі може врахувати деякі доводи української сторони щодо закону про Інститут національної пам'яті.

У парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. Законопроект також розкритикували в ОБСЄ та Державному департаменті США як такий, що може підірвати свободу слова та академічного дискурсу в країні.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Шевченка "Польська війна з історією" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".