Росія не могла промовчати, коли солдати США висадилися в Україні. Американські військові почали тренувати українських колег на заході країни, а в Кремлі одразу ж заявили, що це може "дестабілізувати ситуацію". Потім міністр оборони Росії звинуватив Америку в перекиданні військ в зону конфлікту, а міністр закордонних справ оголосив, що мирний процес "зайшов у глухий кут".
У відповідь американські чиновники звинуватили Росію в посиленні присутності вздовж кордону України і передачі озброєння проросійським терористам в Донбасі, що може виявитися підготовкою до наступу на Маріуполь.
В цей же час, для України тренувальна місія військових США стала швидше заспокоєнням, ніж винагородою. Про це сьогодні пише видання The Economist. Київ досить довго просив Захід про більшу військову допомогу, зокрема про оборонне озброєння для протистояння проросійським терористам. Але американська місія, яку в ЗМІ прозвали "Операція Безстрашних", навряд чи змінить ситуацію в зоні бойових дій.
Президент Петро Порошенко оптимістично назвав тренування доказом, що Захід готовий допомогти Україні захиститися.
"Ми не самі", - сказав він під час церемонії відкриття тренувань.
Але експерт з Фонду Карнегі Ендрю Вейсс зауважує, що поява американських солдатів зовсім не означає, що після них в Україну приїде зброя.
"Якщо ми відправимо зброю Україні, Росія може на це відреагувати, а потім подвоїти, потроїти свої сили проти", - прокоментував заступник Держсекретаря США Ентоні Блінкен.
Європейські лідери дотримуються такої ж думки. Британці, поляки і канадці теж пообіцяли відправити свої тренувальні місії в Україну. Але чиновники у Вашингтоні сильно перебільшили важливість тренувань, оскільки США і раніше тренували українських солдатів.
Тим не менш, американська місія почала працювати в Україні на серйозному геополітичному фоні. США відправили бронетехніку і своїх солдатів у країни Східної Європи, які входять в НАТО, у відповідь на вторгнення Росії на українську територію.
"Ми знаємо, з чим Україні доводиться мати справу", - сказав капітан Метью Карпетнтер з 173-ї десантної бригади США.
Наразі близько 300 американських піхотинців проводять навчання для 900 українських бійців Національної гвардії. Тренування триватимуть півроку. За цей час українських солдатів не лише будуть вчити стріляти і планувати бойові операції, а й ознайомлять із тактиками, які використовують військові на Заході.
"Ми досі все робимо, як в Радянському Союзі. Тому буде цікаво дізнатися, як діють військові США", - прокоментував лейтенант Національної гвардії України Сергій Москаленко.
Видання пише, що на момент вторгнення російських військ в Крим боєздатними в Україні були лише шість тисяч військових. Вперше за всю історію незалежності питання оборони стало найбільш пріоритетним для України.
Поки Збройні сили проводили мобілізації і навчання, в зоні конфлікту з'явилися добровольчі батальйони, які були не підконтрольні Києву. Нині уряд намагається включити їх у склад військ, однак на полі бою лишаються командири і солдати, які не довіряють командуванню Збройних сил. А військові на фронті досі дуже залежать від допомоги, яку привозять волонтери. Тому за таких умови, попри тренування, які проводять американські солдати, перевага сил все ще на боці Росії.
Раніше видання The Guardian писало, що британським військовим доводиться тренувати солдатів в Україні з нуля. За словами тренерів, українські військові роблять грубі помилки і часто ранять один одного через неправильну поведінку зі зброєю.
В цей же час, Gazeta Wyborcza вчора писала, що української армії вистачить, щоб вистояти проти Росії. Разом із силами МВС і добровольчими батальйонами війська України налічують 360-380 тисяч. При цьому резерв повинен налічувати ще близько 100 тисяч. Американська розвідувально-аналітична агенція Stratfor дійшла висновку, що у Росії не вистачить армії, щоб захопити всю Східну Україну. Тому що на придушення партизанських рухів в Україні їй знадобиться більше 200 тисяч солдатів.