UA / RU
Підтримати ZN.ua

СРСР помер 25 років тому, але імперія знову переродилася - Wyborcza

Сучасна Росія багато в чому нагадує останні роки Радянського Союзу.

Небіжчик ще 18 днів удавав живого після того, як лідери радянських України, Білорусі і Росії у Біловезькій пущі поставили на ньому хрест, підписавши документ про розпуск 3.

Формально він щез 26 грудня 1991 року, коли Верховна рада Радянського Союзу визнала, що держава, яка впродовж десятиліть панувала "над шостою частиною світового суходолу", перестала існувати. Тоді над Кремлем перестав розвиватися червоний прапор з серпом і молотом, а замість нього був піднятий "триколор" Росії.

Про це сьогодні пише Gazeta Wyborcza, пригадуючи, що Радянський Союз зародився в 1922 році на основі союзного договору, укладеного між країнами, захопленими більшовиками: Україною, Білоруссю, Росією і Закавказькою федерацією. Ця держава прожила 69 років.

"Рівно стільки ж підкінець її існування, згідно з офіційними даними, тривало і життя середньостатистичного мешканця імперії. Але вона, як і її мешканці, у віці 60 років була вже на пенсії", - пише видання, нагадуючи, що коли СРСР наблизився до свого 60-річчя, його очолював Леонід Брежнєв. І в ті роки почався період, який називають "застоєм".

Країна перестала розвиватися. А "кремлівські старці", які нею керували, вмирали один за одним, що часом пригадують як "гонку на катафалках". Але СРСР активно брав участь у війні в Афганістані і гонці озброєнь. На військові потреби, власне як і сьогодні, Москва витрачала третину свого бюджету. Імперія втрачала силу.

Рятувати її спробував молодший від своїх товаришів у Кремлі Михайло Горбачов, оголосивши "перебудову". Але йому це не вдалося, за що він отримав навіть "Нобелівську премію миру". Не зміг він втримати і мешканців спільної радянської "комуналки", які хотіли переїхати до своїх "народних помешкань". Армії і всемогутньому КДБ, як виявилося, теж забракло сили, щоб сцілити свою "вітчизну". Генерали в серпні 1991 року спробували щось зробити, але їхній путч виявився фарсом, а вони самі - жалюгідно безпорадними.

Читайте також: Орбан порівняв ЄС з СРСР на річницю Угорської революції – FT

Після того, що Володимир Путін якось назвав "найбільшою геополітичною катастровою", минуло чверть століття. Але й досі більше половини росіян не погоджуються з тим, що СРСР занепав під тягарем власного маразму, неефективної економіки, закритості і великих витрат на армію. Як свідчать дані опитування "Левада Центру", це визнають лише 14% опитаних.

Сьогодні Росія теж витрачає на оборону від вигаданих зовнішніх і внутрішніх "ворогів" таку ж частину доходів, як і "кремлівські старці" 25 років тому. 43% опитаних "Левада Центром" росіян сьогодні називають найбільшою особистою втратою після розвалу СРСР втрату "великої держави". Десять років тому так говорило на 12% більше людей. Але ця різниця тревожна.

"Після війни з Грузією, після анексії Криму наші сусіди, підгодовані щовечора ефектними телевізійними картинками про масштабні бомбардування в Сирії, розуміють, що "велика держава" відродилася, вона знову існує. Так, СРСР помер 25 років тому. Але імперія не померла. Вона вкотре в своїй історії переродилася", - йдеться в статті.

Тим часом, видання The Guardian писало, що колишній лідер Білорусі Станіслав Шушкевич не згоден з Путіним щодо "трагічності" розпаду СРСР. На його думку, це відкрило можливості перед пострадянськими країнами, однак російське імперіалістичне мислення стоїть їм на заваді.

Раніше видання The Economist писало, що Кремль зачарований СРСР через нездатність впоратися з сучасністю. Сучасна Росія – це країна із заробітками вище середнього, у якої є освічений міський клас, якому подобається споживання у західному стилі і особисті свободи. Але це також дуже складне місце з великою кількістю протиріч, несправедливості і нерівності. Їй потрібна плюралістична, гнучка і сучасна політична система. І вона не з'явиться найближчим часом.