UA / RU
Підтримати ZN.ua

Скандал з прослуховуванням у США: правозахисники подали позов проти влади

Інформація про те, що спецслужби стежать за розмовами мільйонів людей, викликала обурення американців. На уряд подали до суду, а пересічні громадяни масово скуповують "1984" Оруелла.

Скандал у США, виник після витоку інформації про масштабне стеження спецслужб за мільйонами користувачів інтернету та мобільного зв'язку, викликав величезний суспільний резонанс.

Впливовий Американський союз захисту громадянських свобод (ACLU) вже подав на уряд судовий позов, а серед пересічних громадян різко зросла популярність знаменитої антиутопії Джорджа Оруелла "1984" про загрозу тоталітаризму.

ACLU вимагає від федерального суду Південного округу Нью-Йорка визнати програму широкого збору інформації про громадян неконституційною, негайно закрити її, а також зобов'язати спецслужби знищити всі бази даних відстеження дзвінків.

Організація заявила, що урядові структури, здійснюючи стеження, порушують права на свободу слова і приватне життя, гарантовані Основним законом. В якості відповідачів у позові названі директор національної безпеки США Джеймс Клеппер, а також керівники Агентства національної безпеки, міністерства оборони, міністерства юстиції та ФБР.

На думку кількох експертів, у зв'язку з останніми подіями шанси правозахисників досягти успіху в суді досить високі.

Тим часом скандал, за даними мережевого магазину Amazon, призвів до різкого збільшення продажів знаменитого роману-антиутопії англійського письменника Джорджа Оруелла - "1984". Продажі книги на сайті за минулу добу зросли більш ніж на 7 тисяч відсотків.

Нагадаємо, на початку червня американські та британські ЗМІ написали про те, що Агентство національної безпеки з санкцій Конгресу США веде масштабне відстеження телефонних дзвінків (зокрема, абонентів компанії Verizon) і збирає інформацію про користувачів Мережі у рамках програми PRISM.

З'ясувалося також, що ФБР має доступ до інформації користувачів Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube і Apple. Інформатором журналістів виявився 29-річний колишній технічний фахівець ЦРУ Едвард Сноуден.

Владі США довелося визнати факт тотального стеження. Президент Барак Обама був змушений пояснити, що збір даних про телефонні дзвінки та обмін посланнями в інтернеті здійснюється для того, щоб обчислювати і контролювати можливих терористів і їхніх пособників.

У Шататах тим часом почалася масштабна акція на підтримку викривача. Петиція на підтримку Сноудена зібрала на сайті Білого дому майже 52 тис. підписів всього за дві доби.

"Едвард Сноуден - національний герой, його має бути негайно повністю пробачено за всі злочини, які він скоїв або міг скоїти у зв'язку з тим, що підняв тривогу з приводу наглядових програм Агентства національної безпеки", - йдеться у колективному проханні.

Щоб отримати офіційну відповідь від влади, звернення має зібрати 100 тисяч підписів протягом 30 днів. Таким чином, для збору більше половини голосів знадобилося всього дві доби. Сам Сноуден зараз знаходиться в Гонконзі і, за його словами, має намір попросити притулку в Ісландії. !zn

Читайте також:

У США судять інформатора WikiLeaks: Бредлі Меннінгу загрожує довічне ув'язнення

Конгрес США не дозволив Обамі закрити в'язницю Гуантанамо

Колишній глава ЦРУ розголосив секретну інформацію про вбивство бін Ладена

ФБР хоче "прослуховувати" весь інтернет - від Gmail та Skype до ігрових чатів