Більшість країн світу мають низькі результати за щорічним Індексом сприйняття корупції Transparency International. Використовуючи оцінки бізнесменів і аналітиків, включаючи дані Світового банку та Всесвітнього економічного форуму, організація оцінює країни від 0 до 100 на основі сприйняття корупції в державному секторі, пише The Economist.
В новому «рейтингу» майже 70% країн набрали нижче 50. Бідні країни, як правило, мають гіршу ситуацію, ніж багаті, частково тому, що бідність загострює корупцію, а корупція, своєю чергою, збільшує бідність.
Середній бал у країнах Африки на південь від Сахари становить 33, один із найнижчих показників. У Західній Європі показник — 66.
Деякі демократичні країни з високими показниками також продемонстрували «значне погіршення» за останній рік — настільки, що Америка вперше вибула з 25 найменш корумпованих країн світу.
У цьому можна звинувачувати спроби колишнього американського президента Дональда Трампа скасувати результати виборів у 2020 році, а також те, що теорії змови набувають все більшої популярності в США.
Але найбільше погіршення зафіксовано в країнах, уряди яких придушували незалежні ЗМІ та права людей під прикриттям «боротьби з COVID-19».
Білорусь впала на шість пунктів з 2020 року, коли диктатор Алєксандр Лукашенко отримав владу, сфальсифікувавши вибори. Вбивство захисників прав людини під керівництвом автократа Родріго Дутерте на Філіппінах і придушення вільної преси в Нікарагуа та Венесуелі сприяли низьким показникам цих країн.
Покращення показників індексу зазвичай відбувається повільно. Часто країни рухаються лише на один або два пункти вперед від року до року, якщо взагалі рухаються.
Але зміна влади може призвести до швидшого покращення: показник Вірменії з 2017 року зріс на 14 пунктів. Масові протести 2018 року допомогли привести до влади уряд, який висунув звинувачення проти колишніх високопоставлених корумпованих чиновників.
Однак нещодавно уряд Вірменії втратив прогрес. 23 січня президент подав у відставку через розчарування унаслідок відсутності повноважень приймати рішення.
Підвищення показника Анголи на 10 пунктів угору в індексі за той же період спростовує подібні складнощі. Незважаючи на те, що реформи з 2017 року підтримувалися МВФ, більшість жителів країни так і не відчули покращення рівня життя.
Бідні країни, особливо в Африці, на Близькому Сході та в Азії, спостерігають низькі показники рейтингу через невдалу політику їхніх урядів.
Водночас компанії, що базуються в багатих країнах, часто сприяють корупції за кордоном. Transparency International навіть підготувала окрему доповідь про країни, чиї компанії підкуповують іноземних чиновників.
Деякі держави принаймні дотримуються законів про боротьбу з хабарництвом. За даними Transparency International, Британія та Швейцарія є одними з «найбільш активних» країн, як ведуть боротьбу з корупцією, тоді як Німеччина, Норвегія та Швеція, для прикладу, «помірні» в цьому питанні.
Багаті країни також не застраховані від «торгівлі впливом». Колишній британський депутат Оуен Патерсон, який пішов у відставку після того, як у листопаді 2021 року потрапив у скандал, отримавши щонайменше 500 тисяч фунтів стерлінгів на додаток до своєї зарплати за консультаційну роботу та лобіювання інтересів від імені двох компаній.
Але він задекларував ці виплати в реєстрі фінансових статків депутата, тож ЗМІ змогли розкрити їх. Хабарництво, підкуп виборців і фальсифікації на виборах, поширені в бідних країнах, рідше підлягають відповідальності та покаранню, резюмує видання.
Втручання в роботу антикорорганів, закупівлі поза Prozorro, чотири роки без державної антикорупційної стратегії. Що тримає Україну в Індексі сприйняття корупції на рівні 2018 року? Відповідь на це запитання ви знайдете у ексклюзивній статті виконавчого директора «Трансперенсі Інтернешнл Україна» Андрія Боровика «Україна в Індексі сприйняття корупції. Влада не виконала домашнє завдання».