UA / RU
Підтримати ZN.ua

Саудівська Аравія розмістила на кордоні з Іраком 30 тисяч військовослужбовців

Під контролем джихадистів перебуває іракська провінція Анбар, територія якої займає майже половину 900-кілометрового кордону з Саудівською Аравією.

Саудівська Аравія розмістила 30 тисяч своїх військовослужбовців на кордоні з Іраком. Солдати захопили прикордонний район після того, як звідти пішли іракські війська, повідомляє телеканал Al Arabiya.

Інший телеканал - Al Hadath - показав кадри, на яких, як стверджують, що іракські офіцери підтверджують свій відхід із району. При цьому вони нібито повідомили, що роблять це, підкоряючись наказові вищого керівництва, хоча не знають, чим зумовлено таке рішення.

"Ми не знаємо, чому (нам наказали відступити)", - заявив журналістам один з людей, представлених як офіцер іракської армії. За його словами, деякі з військових не хотіли йти, але були змушені підкоритися наказу. Співрозмовник телеканалу також розповів, що після відступу іракських військ "вони" палили автомобілі і нищили склади, не уточнивши, про кого саме йде мова.

За даними телеканалу, близько 2,5 тисяч іракських солдатів перебувають зараз у пустелі неподалік від міста Карбела. У повідомленні наголошується, що після того, як іракські солдати залишили свої позиції, кордон між Саудівською Аравією і Сирією залишився незахищеним.

Тим часом в Іраку спростували повідомлення про виведення своїх військ з прикордонних районів. "Це неправдиві новини, які поширють з метою знизити бойовий дух нашого народу і моральний дух наших героїчних бійців", - заявив у четвер представник командування іракських збройних сил генерал-лейтенант Касім Атта. Він також додав, що кордон між Іраком і Саудівською Аравією "повністю контролюється" іракськими прикордонними військами.

Король Саудівської Аравії Абдалла ібн Абдель Азіз Аль Сауд 26 червня пообіцяв вжити всіх необхідних заходів для захисту королівства від потенційної терористичної загрози. Таке рішення було прийнято після засідання Ради національної безпеки, на якому, зокрема обговорювали ситуацію в сусідньому Іраку, де радикальні ісламісти з екстремістського угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту" (ІДІЛ) захопили значні території і продовжують тероризувати місцеве населення.

Раніше угрупування воювало в Сирії, але в червні очолило наступ на північні і західні райони Іраку. До ІДІЛ приєдналися суніти Іраку, військові з колишньої армії Саддама Хусейна, дрібні терористичні угрупування. За останні три тижні бойовики ІДІЛ зуміли захопити відразу кілька іракських міст, включаючи Мосул, Тікріт, Талль-Афар і Баакуба, а також території на кордоні з Сирією та Йорданією. За даними сирійської правозахисної організації бойовики ІДІЛ контролюють територію, яка в п'ять разів перевершує площу сусіднього Лівану.

- Іракський бліцкриг

29 червня ІДІЛ оголосила про створення "ісламського халіфату". Після цього сусідні з Іраком - і не тільки - країни стали виражати побоювання у зв'язку з можливими діями ісламістів.

Лідер останніх - Абу-Бакр аль-Багдаді - днями проголосив себе новим халіфом мусульман і заявив, що релігійний борг його одновірців - боротися проти "відступників" і невірних під прапорами халіфату. Він, зокрема, заявив, що "Ірак і Сирія не належать іракцям і сирійцям". "Якщо буде на те воля Аллаха - ми завоюємо Рим і підпорядкуємо собі весь світ", - йдеться в його заяві, яку наводить NEWSru Israel.

Ватажок джихадистів також пригрозив відплатою країнам, де, за його словами, утискають мусульман. У списку можна зустріти Індію, Китай, Центрально-африканську республіку, М'янму, "єретичний" Іран і Палестину, під якою, швидше за все, мають на увазі Ізраїль. "Ми прийдемо і скинемо це ярмо", - пообіцяв "халіф".

Окрім того, бойовики пригрозили "відвоювати назад" Іспанію. Відповідну заяву вони розмістили в інтернеті, повідомляє The Local. "Іспанія є землею наших дідів, і ми збираємося забрати її назад", - заявляють джихадисти. The Local зазначає, що відеозапис з погрозами з'явився на сирійському провладному сайті Syriantube.net. Іспанська преса назвала людей, які фігурують на відео, повстанцями, проте їхня точна приналежність до якоїсь із протиборчих в країні груп точно не встановлена.

Різні країни надають Іраку допомогу у протистоянні ісламістам. Так, Росія постачає Багдаду старі літаки, а США відправляють туди своїх військовослужбовців. Влада Саудівської Аравії пообіцяла виділити "братньому народу" 500 млн доларів. Вони мають піти на допомогу постраждалим від дій ісламістів.

BBC зазначає, що Саудівська Аравія затиснута між джихадистами в Іраку і бойовиками "Аль-Каїди" в Ємені. Втім, кордони країни досить непогано захищені. Це може створити проблеми для тих, хто вирішить на неї напасти. Побувавши у штаб-квартирі Міністерства внутрішніх справ СА в Ер-Ріяді журналісти продемонстрували модель, з якої видно, що північний кордон країни укріплено системою високих парканів з колючим дротом та спостережними постами.

У той же час BBC зазначає, що під контролем джихадистів перебуває іракська провінція Анбар, територія якої займає майже половину 900-кілометрового кордону з Саудівською Аравією.

Окрім того, на півдні СА ситуація з безпекою не така благополучна. З цього боку країна межує з Єменом, звідки в неї намагаються проникнути контрабандисти наркотиків і зброї, також бойовики "Аль-Каїди". !zn

Читайте також:

В Іраку ісламісти наступають на Багдад: американські політики чекають від Обами рішучих заходів

Джихадисти захопили ще два міста в Іраку

Іракська армія відбила в ісламістів місто Тікріт