UA / RU
Підтримати ZN.ua

Саудівська Аравія все ще розглядає можливість вступу в БРІКС — Reuters

Ер-Ріяд оцінює свої варіанти на тлі зростання геополітичної напруженості.

Саудівська Аравія все ще розглядає запрошення стати членом БРІКС після того, як група запропонувала їй приєднатися минулого року, повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.

Читайте також: Республіка Сербська зібралася вступати до БРІКС замість Євросоюзу

У серпні група запросила Саудівську Аравію, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Іран, Аргентину та Ефіопію приєднатися до неї з 1 січня, хоча Аргентина в листопаді минулого року дала зрозуміти, що не прийме запрошення.

За словами джерел Reuters, 1 січня не є остаточним терміном для прийняття рішення, а приєднання до групи має значні переваги, оскільки її члени - Китай та Індія, є найбільшими торговельними партнерами Саудівської Аравії.

"Саудівська Аравія оцінює переваги, а потім прийме рішення, і цей процес триває", - сказало одне з джерел.

Розширення групи додало б економічної сили БРІКС, членами якої наразі є Китай, Бразилія, Росія, Індія та Південна Африка. Це також могло б посилити задекларовані амбіції БРІКС стати лідером Глобального Півдня.

Міністр економіки Саудівської Аравії Фейсал Алібрагім пізніше підтвердив, що королівство все ще перебуває в процесі прийняття рішення про вступ до групи.

"Королівство є частиною багатьох багатосторонніх платформ та інституцій, і щоразу, коли королівство запрошують до однієї з них, воно проходить через багатоетапний процес, в кінці якого приймається рішення. Зараз ми перебуваємо в подібному процесі, і я прокоментую на завершенні”, - сказав він в інтерв'ю Reuters.

Ер-Ріяд оцінює свої варіанти на тлі зростання геополітичної напруженості між США, Китаєм і Росією, а потепління відносин королівства з Пекіном викликає занепокоєння у Вашингтоні.

Попри міцні зв'язки з США, Саудівська Аравія все частіше йде власним шляхом, побоюючись, що Вашингтон менш прихильний до питання безпеки Перської затоки, ніж у минулому.

"Хоча офіційне приєднання до групи є вигідним для економіки королівства, воно повинно ретельно оцінити політичні наслідки, які це може мати для відносин з іншими великими державами", - сказав аналітик Арабського університету наук безпеки ім. принца Хайфа Хешам Алганнам.

Читайте також: «Бунт на кораблі»: чи стали країни БРІКС союзниками Росії проти України

"Королівство прагне зберігати рівну дистанцію з усіма великими державами і наразі не хоче відправляти жодних сигналів, які можуть бути неправильно витлумачені будь-якою стороною", - додав він.

У вівторок, 16 січня, міністр торгівлі Саудівської Аравії під час дискусії на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що королівство не приєдналося до БРІКС, не уточнивши причин.

Після заяви міністра речник Кремля Дмітрій Пєсков сказав, що інтеграція Саудівської Аравії до БРІКС є дуже важливою роботою, яка триває.

Державне телебачення Саудівської Аравії повідомило на початку цього місяця, що королівство приєдналося до БРІКС, але пізніше видалило це повідомлення зі своїх акаунтів у соціальних мережах.

Інший член Ради співробітництва арабських держав Перської затоки, ОАЕ, заявили, що прийняли запрошення і приєдналися до БРІКС, згідно з повідомленням міністерства закордонних справ.

За словами міністра економіки ОАЕ Абдулли бін Тук аль-Маррі, це рішення ґрунтується на економічних, а не політичних міркуваннях.

"Ми не живемо в умовах холодної війни. Приєднання до БРІКС відбувається не з політичних, а з економічних міркувань. Так, поляризація відбулася, це безпрецедентно з 1980-х років, але приєднання до БРІКС - це швидше порядок денний Південь-Південь... ОАЕ завжди будуть взаємодіяти із Заходом", - заявив він, виступаючи на форумі в Давосі.

Читайте також: Аргентина відмовилась долучатись до БРІКС

Президент РФ Владімір Путін заявив, що у 2024 році саміт лідерів країн БРІКС пройде у Росії. На початку грудня минулого року глава Кремля виїхав за межі РФ – з одноденним візитом він побував у Саудівській Аравії й Об’єднаних Арабських Еміратах. Чому ця поїздка є поганим сигналом для Києва та Вашингтона пояснює Володимир Кравченко у статті “Путін – ізгой? Навіщо президент Росії їздив на Близький Схід”.