Президент Молдови Мая Санду назвала своїм пріоритетом проведення дострокових парламентських виборів і формування проєвропейського реформаторського більшості, передає «Інтерфакс-Україна».
«Громадяни... вимагають очищення країни від корупції, реформування судів. Це не подобається деяким групам, які мають свої інтереси і представлені в нинішньому парламенті», - заявила Санду на спільній з президентом Євроради Шарлем Мішелем пресконференції в Кишиневі в неділю, 28 лютого.
За словами президента Молдови, дострокові вибори - це пріоритетне завдання поряд із протистоянням пандемії COVID-19. Санду запевнив Мішеля, що реформи в Молдові «неминучі і необоротні», так як їх підтримують громадяни країни.
Глава Євроради пообіцяв президенту Молдови підтримку ЄС на шляху реформ.
«Ми підтримуємо ваші зусилля забезпечити незалежність судової системи і прокуратури, а також в боротьбі з корупцією і розслідуванні банківського шахрайства», - заявив Мішель.
«Ми готові зміцнювати політичне співробітництво та економічну інтеграцію. Наша підтримка обумовлена принципом дотримання закону і демократичних стандартів», - додав він, підкресливши, що тим, хто ці принципи не дотримується, не повинно бути місця в молдавській політиці.
Лідерка партії «Дія і Солідарність» Мая Санду здобула перемогу на президентських виборах в Молдові в листопаді 2020 року, випередивши лідера проросійських соціалістів Ігоря Додона.
Після обрання Санду парламент підтримав ряд резонансних ініціатив:
- виведення головної молдавської спецслужби СІБ (Служба інформації і безпеки) з-під контролю президента і підпорядкування її парламенту;
- надання російській мові офіційного статусу «мови міжнаціонального спілкування»;
- скасування заборони ретрансляції російських пропагандистських телеканалів ;
- зниження пенсійного віку до 62 років для чоловіків і 57 для жінок;
- «гармонізацію» молдавського законодавства про особливий правовий статус автономії Гагауз-Ері;
- «списання» 1 млрд євро, виведеного корумпованими чиновниками і політиками з трьох молдавських банків.
За ці законопроекти проголосували проросійська «Партія соціалістів» Додона і їхні союзники-популісти з партії «Шор». Її лідер Ілан Шор переховається за кордоном, так як є фігурантом згаданої «справи про мільярд».
Санду оскаржила ці поспішно прийняті закони в Конституційному суді, а також зажадала відставки уряду і дострокових парламентських виборів.
Однак Конституційний суд визнав, що в парламенті вже сформована більшість із представників партії «Шор» і «Партії соціалістів», до якого увійшли 54 зі 100 депутатів. І президент має призначити на пост прем'єр-міністра кандидата, запропонованого коаліцією.
Детальніше про ситуацію в Молдові читайте в статтях Артема Філіпенка «Колір перемоги - жовтий », «Вікно, що відчинила Санду» і «Підпалити Молдову» в ZN.UA.