UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія хоче створити Євро-Азіатський суд з прав людини у відповідь на "заангажований" ЄСПЛ – ЗМІ

Рішення ЄСПЛ нібито мають "політично вмотивований характер", вважають в РФ.

Голова російської комісії з розвитку громадської дипломатії та підтримки співвітчизників за кордоном Олена Сутормина направила глав МЗС і Мін'юсту РФ звернення, в якому прости міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова і російського міністра юстиції Олександра Коновалова винести на міжурядовий рівень питання про створення Євро-Азіатського суду з прав людини, повідомляє газета "Известия".

"Події останнього року на міжнародній арені в черговий раз чітко продемонстрували, що Європейський суд з прав людини застосовує подвійні стандарти і упереджено підходить до позовів, що подаються з Росії. Рішення ЄСПЛ у таких випадках нерідко носять не правозахисний, а політично вмотивований характер", - пише у своєму зверненні Сутормина.

Нібито даний висновок підтверджується "досвідом роботи багатьох російських громадських організацій та Громадської палати Російської Федерації".

Олена Сутормина вважає за необхідне створити в Євразійському регіоні аналог ЄСПЛ.

"Враховуючи значимість формування багатополярного світу, заснованого на принципах справедливості та рівності, а також динамічний розвиток співпраці Росії з багатьма азіатськими країнами, представляється доцільним створення альтернативної структури з прав людини в євразійському регіоні. Подібна ідея вже була відображена у Сеульському комюніке від 30 вересня 2014 року Всесвітньої конференції конституційного правосуддя", - вважає Сутормина.

14 липня Конституційний суд Російської Федерації ухвалив, що Росія не зобов'язана виконувати рішення Європейського суду з прав людини, хоча і залишається під його юрисдикцією. Як уточнюється на сайті суду, Росія може не виконувати рішення ЄСПЛ у разі, якщо вони будуть вважатися такими, що суперечать Конституції РФ.

Повідомлялося, що дане рішення може спричинити за собою невиконання до 1474 рішень ЄСПЛ. Серед даних рішень є й такі резонансні, як можливість голосувати для ув'язнених та присуджена ЄСПЛ компенсація в 1,9 млрд євро акціонерам ЮКОСа.

Росія відмовилася виконувати рішення Європейського суду з прав людини щодо виплати 1,8 мільярдів доларів інвесторам нафтової компанії ЮКОС. "Ми не впевнені, що Росія взагалі зможе виконати цей вирок. Крім того, ми звернули увагу на те, що в статуті ЄСПЛ не передбачено примусової процедури виконання його вироків", - сказав міністр юстиції РФ Олександр Коновалов.

Детальніше про судових дебатах акціонерів ЮКОС і уряду Росії читайте у статті Джо Тірадо, Ден Мигер, Шрі Маджийсия "Юкос: продовження саги" на сторінках тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".

На початку липня Грузія зажадала від Росії виплатити 70, 3 млн. євро компенсації. Мова йде про міждержавному позові проти РФ, який виграла Грузія в 2014 році в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). ЄСПЛ в минулому році Москви зобов'язав виплатити Тбілісі матеріальну компенсацію, але її обсяг повинні були узгодити самі сторони протягом 12 місяців шляхом прямих переговорів. Однак, як стверджує Грузія, Мін'юст РФ не співпрацював з грузинською стороною з цього питання.