Хоча Росія не дала прямої відповіді про готовність до деескалації, Рада Європейського Союзу в понеділок засудила дії Росії і закликала Кремль до зниження напруженості в ситуації навколо України, конструктивної взаємодії за допомогою діалогу, а також до дотримання міжнародного права.
"Рада схвалила висновки щодо ситуації в галузі європейської безпеки, зазначаючи, що європейська безпека неподільна, і що будь-який виклик порядку в галузі європейської безпеки впливає на безпеку ЄС та його держав-членів", - йдеться у пресрелізі Ради ЄС.
"У своїх висновках Рада засуджує агресивні дії, що тривають, і загрози Росії щодо України закликає Росію до деескалації, а також до дотримання міжнародного права і конструктивної взаємодії в діалозі за допомогою встановлених міжнародних механізмів", - наголошується в документі.
У Брюсселі нагадали Москві, що подальша агресія проти України матиме серйозні наслідки.
Глава МЗС Данії розповів, що ЄС готовий запровадити небачені раніше санкції проти РФ у разі нападу на Україну.
Росія вже кілька місяців активно нарощує війська на кордоні з Україною. На тлі розмов про можливість повномасштабної війни РФ вимагає від НАТО «гарантій безпеки», згідно з якими Альянс має відмовитися від приєднання України та будь-якої військової діяльності в Україні, Східній Європі, Закавказзі та Центральній Азії.
10-13 січня відбулися три раунди переговорів, присвячених російським претензіям стосовно європейської безпеки: переговори делегацій Росії і США в Женеві, засідання Ради Росія-НАТО у Брюсселі та переговори в рамках ОБСЄ.
Переговори були «складними, але професійними», повідомили у РФ. За підсумками всі учасники заявили про розбіжності в позиціях. Вимоги Росії щодо нерозширення НАТО на схід були визнані неприйнятними, Москва отримала конкретну відмову на свою завуальовану пропозицію щодо переділу світу на нові «сфери впливу».
Докладніше про те, чого добивається Москва і чи піде Захід їй на поступки, читайте у статтях Сергія Корсунського «Ультиматум Путіна і переговори Росія–США: чи здадуть Україну» та Олексія Іжака «Чи відведе Путін війська від України після переговорів зі США?» Про стратегію адміністрації Джо Байдена щодо стримування масштабної агресії Росії проти України читайте у статті Олександра Хари «Як Білий дім відповів Кремлю: навіщо Блінкен приїздив до Києва».