Росія розширює свою військову присутність на сході Лівії, продовжуючи посилювати свій вплив у Африці. Нові плани може призвести до створення військово-морської бази, яка може стати значним плацдармом на південному порозі Європи.
За словами людей, поінформованих з цього питання, які попросили не називати їхніх імен, між президентом Росії Владіміром Путіним і командувачем лівійськими військами на сході Лівії Халіфою Хафтаром укладається оборонна угода, яка буде результатом їхньої зустрічі в Москві наприкінці вересня, повідомляє Bloomberg.
Посилення російської активності в Лівії є новим викликом для США та їхніх європейських союзників, які вже втягнуті в протистояння з Кремлем через його вторгнення в Україну і потенційну роль країни в будь-якому ширшому близькосхідному конфлікті, що випливає з війни між Ізраїлем і ХАМАСом.
«Тримати Росію подалі від Середземномор'я було ключовим стратегічним завданням – якщо Росія отримає там порти, це дасть їй можливість шпигувати за всім Європейським Союзом», – вважає Джонатан Вінер, колишній спеціальний посланник США в Лівії, додавши, що адміністрація США «дуже серйозно» ставиться до цієї загрози.
Росія вже кілька років приховано присутня в Лівії через групу найманців «Вагнер», яка прибула в країну під час вакууму влади і громадянської війни, що послідувала за усуненням Муаммара Каддафі за підтримки НАТО в 2011 році. Зараз контроль над«вагнерівцями» бере на себе російське міністерство оборони.
Підготовча робота, проведена «Вагнером» для просування інтересів Кремля в Африці та на Близькому Сході, дозволила Москві швидко наростити свої закордонні військові активи. Вона також прагне створити військово-морську базу на Червоному морі в Судані, що дало б їй постійний доступ до Суецького каналу, Індійського океану і Аравійського півострова, хоча громадянський конфлікт у цій країні може відкинути ці плани назад.
Що Росія може отримати у Лівії
79-річний Хафтар контролює багато основних нафтових об'єктів у Лівії, яка є членом ОПЕК і на яку припадає близько 40% африканських запасів нафти. За словами людей, близьких до його самоназваної Лівійської національної армії, він шукає системи протиповітряної оборони, щоб захиститися від сил суперника в Тріполі, яких підтримують турецькі військові. За їхніми словами, він також хоче тренувати своїх пілотів ВПС і спецназ. В обмін на це кілька авіабаз, які зараз зайняті підрозділами «Вагнер», будуть модернізовані для розміщення російських військ.
Російські військові кораблі також можуть отримати право постійного розміщення в лівійському порту, найімовірніше, в Тобруку, розташованому всього в декількох сотнях кілометрів через Середземне море від Греції та Італії, за словами інших людей, обізнаних з ходом переговорів. Однак, за їхніми словами, це більш довгострокова перспектива, оскільки вона вимагатиме значної модернізації портових споруд. Росія поки що має лише одну військово-морську базу в Середземному морі, в сирійському Тартусі.
Нагадаємо, у липні африканські лідери, які приїхали до Санкт-Петербурга на саміт «Росія – Африка», закликали Владіміра Путіна припинити війну в Україні та відновити угоду про експорт українського зерна, з якої Москва вийшла.
У вересні тисячі людей у Лівії загинули внаслідок повені, спричиненої сильним середземноморським штормом, який прорвав дамби, зніс будівлі та знищив майже чверть східного узбережжя країни.