UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін скликає екстрену нараду для «спасіння» рубля

Підвищення облікової ставки центробанку не змогло зупинити падіння рубля

Президент Росії Владімір Путін обговорить посилення валютного контролю з російськими політиками 16 серпня – після того, як надзвичайне підвищення облікової ставки на 3,5% не змогло зупинити падіння рубля, повідомили дві людини, знайомі з цим питанням. За їхніми словами, Путін заслухає пропозиції міністерства фінансів Росії про те, щоб зобов'язати експортерів конвертувати частину валютної виручки, більша частина якої зараз знаходиться за кордоном, в рублях. 

Пропозиції міністерства фінансів, з якими ознайомилася Financial Times, вимагають від експортерів продавати до 80% валютної виручки протягом 90 днів після поставки і забороняють компаніям, які відмовляються виконувати ці вимоги, отримувати державні субсидії.

Інші запропоновані заходи включають:

Цей крок, який стане першим випадком посилення Росією валютного контролю з перших тижнів вторгнення Путіна в Україну минулого року, свідчить про зростаюче занепокоєння Кремля впливом війни на економіку країни.

Читайте також: Місія "врятувати рубль": у Росії обговорюють повернення контролю над капіталом – Bloomberg

Міністр фінансів Антон Сілуанов був єдиним економічним чиновником, який висловився на користь валютного контролю на засіданні уряду 14 серпня, за словами трьох людей, знайомих з цим питанням. Але Путін має вислухати пропозиції політиків щодо зміцнення рубля після того, як надзвичайне підвищення ставки Центробанку мало лише помірний вплив на обмінні курси.

«Ці питання не вирішуються ніяк інакше, окрім як з ним», – сказав один із співрозмовників, знайомий з цим питанням.

Валютний контроль є чутливою темою для голови центрального банку Ельвіри Набіулліної, яка раніше говорила друзям, що піде у відставку, якщо він буде запроваджений. Але тиск на рубль, який 14 серпня став ненадовго нижче важливого бар'єру в 100 рублів за долар, не залишив політикам інших варіантів, кажуть економісти.

Читайте також: The Economist: Що означає обвал рубля для здатності Путіна вести війну

Війна затягується, дефіцит бюджету, що роздувається внаслідок збільшення військових витрат, падіння доходів від експорту і зростаюча залежність від імпорту – все це в сукупності призводить до ослаблення рубля.

Економісти кажуть, що центральний банк має обмежені можливості для зміцнення рубля після того, як західні санкції заморозили близько 300 мільярдів доларів його валютних резервів, залишивши фактично нездатним продавати долари та євро.

Еліна Рибакова, директор міжнародної програми Київської школи економіки, зазначила: «Є два важелі, які російська влада може використати для підтримки рубля. Перший – це більш ефективне уникнення верхньої межі цін на нафту [накладеної західними країнами] та збільшення експортних надходжень для збільшення позитивного сальдо поточного рахунку платіжного балансу. Другий – контроль за рухом капіталу».

Рибакова зазначила, що падіння курсу рубля не повинно призводити до самозаспокоєння від того, що західні заходи, спрямовані на перекриття джерел фінансування Росії, є успішними. «Необхідно приділяти ще більше уваги спробам обійти енергетичні санкції», сказала вона.

Читайте також: Банк Росії припиняє купувати валюту у 2023 році, бо курс піднявся майже до 100 рублів за долар

Нагадаємо, у Wall Street Journal вважають, що підвищення облікової ставки не врятує рубль від знецінення – оскільки цінність валюти залежить більше від торговельних потоків, ніж від фінансових.