Росія обвалилася з вершини своєї економічної піраміди на самісіньке її дно. Російські найбагатші олігархи з початку року втратили понад 11 мільярдів доларів, згідно з індексом мільярдерів Bloomberg.
Колишній нафтовий магнат Роман Абрамович втратив 820 мільйонів, статки металургійного олігарха Алішера Усманова зменшилися на 910 мільйонів доларів, а одного із найбагатших людей Росії Володимира Потаніна – на 1,3 мільярди доларів.
Про це говорить політичний оглядач Radio Free Europe radio Liberty Браян Вітмор в подкасті Daily Vertical.
Він нагадує, що тим часом, в Сочі сотні пенсіонерів вийшли на вулиці протестувати проти скасування безкоштовного проїзду в громадському транспорті для них. А тим часом, Міністерство фінансів РФ планує заощадити 46 мільярдів доларів впродовж трьох років за рахунок скорочення пенсій хоча б за рахунок інфляції. В минулому році ще три мільйони росіян опинилися за межею бідності.
Скорочення багатств на вершині і економічний біль в низах – це смертельна комбінація для влади Володимира Путіна. З російських олігархів складається елітна основа Кремля, а найбідніші класи, звісно ж, - це його громадська опора. І кожен з них відчуває біль по-своєму, а Путін точно не знає, що з цим всім робити", - вважає Вітмор.
На його думку, зараз коло проблем для режиму російського президента замикається. Путін прийшов до влади, покінчивши з економічною невизначеністю, яка була характерна для часів правління Бориса Єльцина. Впродовж двох перших своїх президентських термінів Путіну вдавалося добитися успіху. Але тепер, в розпал його третього терміну, росіяни, схоже, повертаються до того, з чого почали.
"Путін повертає Росію назад у 90-ті роки", - резюмує оглядач.
Раніше Вітмор, коментуючи коментуючи економічні проблеми Росії, зауважував, що Путін змусить росіян заплатити за падіння цін на нафту.
Перша очевидна сфера державних видатків – армія, фінансування якої подвоїлася з 2010 року. Однак, це навряд чи станеться, оскільки президент Володимир Путін пов'язує своє політичне майбутнє з ревізіонізмом і поверненням своїй країні статусу так званої "супердержави".
Інша очевидна можливість зберегти державні гроші – це боротьба з корупцією, яка, за деякими підрахунками, "з'їдає" третину російського ВВП. Але це теж малоймовірно, оскільки корупція – це один із стовпів режиму Путіна, який дозволяє правлячій еліті безкарно красти в держави у обмін на лояльність до президента.
Таким чином, лишається лише один варіант для Кремля: перекласти економічну кризу на плечі звичайних росіян, які вже несуть дуже великий тягар наслідків від авантюр Путіна. В цей же час, видання Washington Post пише, що Росію чекає тяжкий рік через падіння цін на нафту. На недавньому економічному формі в Москві деякі політики запропонували вихід з ситуації, згідно з яким держава повинна продати частину своїх акцій у банках і нафтових компаніях. Але це навряд чи станеться. З 2012 року, коли Путін став втретє президентом, силовий корпус влади взяв гору в Кремлі. А такі політики виступають за централізовану економіку, яку диктує Кремль.
В цей же час, німецьке бізнес-видання Handelsblatt писало, що обвал цін на нафту не загрожує нафтовим компаніям РФ, його "жертвою" стане рубль. А через ослаблення національної валюти інфляція посилиться і Кремль може змінити оподаткування. І такі зміни стануть болючими для "Роснефть" і "Лукойл". У свою чергу, екс-міністр фінансів Росії чекає, що Кремль скоро підвищить податки. Він пояснив, що в російського уряду просто не вистачить грошей, щоб утримувати всіх пенсіонерів. Тому потрібно або зібрати більше грошей в бюджет за рахунок оподаткування, або зменшити кількість пенсіонерів.