Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков, який є головою кремлівської делегації на російсько-американських переговорах щодо "гарантій безпеки" в Женеві, дозволив собі порадити НАТО, що Альянсу "треба збирати манатки" і повертатися до кордонів колективної безпеки 1997 року. Про це повідомляє ТАСС.
"Навіть нефахівцеві зрозуміло, що вимагати від Росії поступок у ситуації, коли саме НАТО протягом усіх останніх десятиліть прагне, що називається, "відтіснити" нашу країну і перевести її якщо не на роль підлеглого, то в будь-якому випадку на другі ролі в європейській і міжнародній політиці, причому зробити це з заподіянням прямої шкоди нашій безпеці, більше не вийде… Отже, НАТО треба збирати манатки та вирушати на рубежі 1997 року", — заявив Рябков.
Російська делегація не сподівається на серйозні зрушення на переговорах між РФ та США щодо “гарантій безпеки”. Рябков назвав такі очікування "наївними", оскільки публічна позиція західних партнерів перед зустріччю у Женеві показує серйозні розбіжності.
"Я хотів би насамперед почути в ході майбутніх контактів щось більш виразне щодо нерозширення НАТО, відкликання рішення бухарестського саміту 2008 року, за неприпустимістю для США та натовських країн продовжувати геополітичне освоєння, по суті, всього простору, підконтрольного цій групі держав, на захід, північний захід, південний захід від наших кордонів. І це головне для нас, а зовсім не ті аспекти, на яких зараз фокусується американська сторона", — додав Рябков.
Очікування російської делегації щодо результатів переговорів та їх оцінки традиційно ґрунтуються на бажанні “продавити” готовність Заходу працювати за російськими пропозиціями.
Так, Кремль поставив фактично ультиматум цивілізованому світу — Захід має на односторонній основі відмовитися від розширення НАТО та ліквідувати створену військову інфраструктуру.
"Тому обіцянки, політичні гарантії, якісь слова нічого не означають. Ось зараз сказано, що США не мають намірів розміщувати ударні озброєння в Україні. Сьогодні ні, а завтра чи післязавтра що буде? А чи готові США покласти це на папір і ратифікувати?" — зазначив Рябков.
Він підкреслив, що домовленості РФ із США та НАТО щодо гарантій безпеки повинні мати юридичний характер, а труднощі ратифікації угод всередині альянсу РФ не стосуються.
"Нехай вони розв'язують свої проблеми з ратифікацією, з процедурами надання нам необхідних гарантій, як вони хочуть. Але без цього просто не обійдеться", — додав заступник глави МЗС РФ.
Він також зазначив, що російська сторона на майбутніх переговорах зі США не планує торкатися ситуації в Казахстані та не вважає, що залучення сил ОДКБ потребує додаткових пояснень.
Раніше Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що не очікує на прорив під час переговорів з РФ, які почалися в неділю, 9 січня.
10 січня Росія та США проведуть переговори щодо Україниу межах платформи Стратегічного діалогу з безпеки. Протягом 11-12 січня відбудуться двосторонні та багатосторонні переговори союзників по НАТО з Росією. 7 січня міністри закордонних справ країн НАТО погодили спільну позицію перед російсько-американськими переговорами.
Того ж дня відбулася телефонна розмова міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та держсекретаря США Ентоні Блінкена. Блінкен запевнив Україну у незмінній підтримці Сполучених Штатів.
ZN.UA пропонує читачам поміркувати над тим, про що домовилися і (не) домовилися американський, український і російський лідери, що чекає на Україну в середньостроковій перспективі й до чого варто готуватися вже зараз:
- Олександр Самарський «Як зберегти Україну під час торгів Путіна з Байденом»;
- Олексій Іжак «Пресконференція Путіна: які сигнали отримала Україна»;
- Сергій Корсунський «Імперія Путіна готується завдати удару у відповідь: чого очікувати Україні»;
- Тетяна Силіна «Трупна отрута «Мінська»: три способи уникнути страти України, яку задумав Путін».