Російська війна проти України сильно обтяжує запаси зброї в ЄС. В цей же час, в Брюсселі розгорнулася внутрішня боротьба через питання, як краще поповнити європейські арсенали.
Нова напруга пов’язана з закупівельним фондом, призначеним на нарощування виробництва зброї в Європі. Видання Politico з’ясувало, що ключові комітети Європарламенту, а саме комітети з питань промисловості, внутрішнього ринку і підкомітет з питань безпеки і оборони сперечаються через фонд, який раніше називався «Зміцнення європейської оборонної промисловості через Закон про спільні закупівлі» ( EDIRPA). В цьому фонді зараз 500 мільйонів євро. Хоча він може збільшитися.
Група в Європарламенті, в якій домінує Франція, добивається, щоб оборонні закупки здійснювалися в межах Євросоюзу. Опоненти цієї ідеї вважають, що таким чином Франція хоче «перетягнути ковдру на себе». Politico пише, що наразі компромісний текст все ж залишає двері відчиненими для деяких оборонних витрат за межами Євросоюзу.
В ньому сказано, що компанії з країн, які не входять в ЄС, можуть бути залучені, «якщо це не суперечить інтересам безпеки союзу і його країн-учасниць». Фракція в відповідних комітетах, яка складається з представників Польщі, Естонії, Португалії, Німеччини і Люксембургу, також додала в текст пункт, щоб включити «асоційовані треті країни».
«Вони хочуть зберегти відкритою можливість звертатися до країн за межами ЄС, таких як Південна Корея чи США, щоб заповнити прогалини в закупівлі зброї», - пояснює видання.
Виснажлива війна на території України триває. На цьому тлі зростають занепокоєння через здатність ЄС наростити виробництво боєприпасів і зброї. Однак, французькі євродепутати, які домінують в групі Renew Europe, добиваються, щоб витрати на зброю були суто внутрішньою справою Європи. Голова оборонного підкомітету Європарламенту Наталі Луазо заперечила, що запропоноване обмеження принесе вигоду лише Франції.
«Франція - не єдина країна в Європі, яка виробляє зброю», - сказала вона, вказавши також на Німеччину, Італію і Польщу.
Вона наголосила, що фонд EDIRPA спрямований на зміцнення європейської промислової політики.
«Нам потрібно, щоб індустрії були здатні виробляти зброю швидше. І потрібно знайти спосіб, щоб заохотити такі зміни. Тому нам потрібен твердий EDIRPA», - пояснила вона.
Луазо додала, що вона відкрита для неєвропейських виробників зброї. Однак, вона наголосила, що продукція цих компаній повинна бути «виготовлена в Європі». На думку французького політика, витрачання грошей ЄС на зброю, зроблену за межами союзу, буде суперечити договорам союзу. І це створить ризик краху всієї програми закупок.