Після президентських виборів у Білорусі 9 серпня Олександр Лукашенко жодного разу не поспілкувався ні з ким із лідерів Євросоюзу, хоча і отримував від них сигнали про зацікавленість у комунікації.
«Лукашенко не намагався спілкуватися з ким-небудь із нас», - повідомила федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель на спільній із президентом Франції Еммануелем Макроном пресконференції у його резиденції у форті Брегансон у середу, 20 серпня.
Макрон, у свою чергу, підтвердив готовність ЄС підтримати білоруський народ у його за свободу і демократію, а також виступити посередником у переговорах заради подолання політичної кризи.
«Європейський Союз має продовжувати виступати на підтримку сотень тисяч білорусів, які проводять мирні маніфестації за свої права, свої свободи і свій суверенітет... Діалог між владою, опозицією та громадянським суспільством необхідний», - заявив французький президент.
За словами Макрона, діалог мають організувати самі білоруси. У той же час, Євросоюз готовийдолучичитися до переговорів в ролі посередника, а також підтримує участь у цьому процесі ОБСЄ і Росії.
Крім Макрона і Меркель, у переговорах готовий брати участь президент Європейської Ради Шарль Мішель.
Проте, Лукашенко знаходить час, щоб поговорити з президентом РФ Володимиром Путіним. Із ним європейські лідери обговорюють Білорусь без участі Лукашенка.
Президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії озвучили умови, виконавши які, Лукашенко зможе уникнути міжнародної ізоляції. Вони закликали його припинити насильство, звільнити затриманих і почати діалог із громадянським суспільством за посередництва ЄС.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Євросоюз може направити офіційного представника в Білорусь для переговорів з владою. За його словами, саме Литва може стати посередником у переговорах між владою і опозицією.
Перед цим голови МЗС України, Литви і Польщі висловили готовність допомогти Білорусі в подоланні політичної кризи, а також закликали Олександра Лукашенка припинити насильство і звільнити затриманих
Усі ці пропозиції Лукашенко проігнорував.
У Білорусі вже 12-й тривають протести проти режиму Олександра Лукашенка, спровоковані фальсифікацією президентських виборів і міліцейським насильством проти громадян.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них вже вшосте. Згідно з офіційними даними ЦВК, він отримав 80%, а Світлана Тіхановском - 10% голосів виборців.
ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум п'ять протестувальників загинули. Десятки безслідно зникли.
Після цього було оголошено загальнонаціональний страйк, до якого доєдналися десятки державних підприємств.
Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян.
ЄС відмовився визнавати результати виборів і анонсував санкції проти чиновників режиму Лукашенка.
Олександра Лукашенка привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вірменії і Молдови.
Чи впаде режим Лукашенка за результатами вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA.