UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО потрібен стриманий, неідеологічний лідер. Прем'єр-міністр Нідерландів буде ідеальним кандидатом — FT

Марк Рютте принесе вміння приводити різнобіжні коаліції до консенсусу в НАТО.

Цієї весни прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, ймовірно, отримає більш відповідальну роботу. США, Великобританія, Франція і Німеччина підтримали його кандидатуру на посаду генерального секретаря НАТО замість Єнса Столтенберга, зазначає видання Financial Times.

Рютте прийшов на посаду, майже не цікавлячись зовнішньою політикою. Його наставник Бен Вервааєн, багаторічний виконавчий директор BT, закликав його приєднатися до конференцій у Мюнхені, Давосі та Аспені, щоб дізнатися про світ. Рютте віддавав перевагу внутрішнім дрібницям. Але за 14 років на посаді прем'єр-міністра він переріс щоденні нідерландські переговори про те, як розподілити невеликі бюджетні скорочення або несподівані надходження між конкуруючими групами інтересів.

Читайте також: Марк Рютте є фаворитом на пост Генсека НАТО — Bloomberg

Робота Рютте полягала в тому, щоб приводити розрізнені коаліції до консенсусу. Він принесе це вміння в НАТО. Умовно правоцентрист, він насправді не має чітко виражених політичних переконань і так само успішно працював з лівими, як і з ультраправим лідером Гертом Вілдерсом. Він порвав з Вілдерсом лише тоді, коли той виявився ненадійним партнером, розваливши першу коаліцію Рютте у 2012 році.

"Раніше він [Марк Рютте] думав, що навіть Путін був доброзичливою людиною", — повідомляє Financial Times.

Згадайте посмішку Рютте під час відкриття газопроводу "Північний потік-1" з Росії у 2011 році. У той час його політика жорсткої економії призвела до скорочення військових витрат Нідерландів. Він розійшовся з Путіним лише у 2014 році, після того, як російські сепаратисти в Україні збили пасажирський літак MH17 зі 196 громадянами Нідерландів на борту.

Читайте також: Рютте: Насамперед – Україна, ми маємо дотримуватися обраного курсу

Минулого місяця на Мюнхенській конференції з безпеки Рютте закликав "припинити стогнати й скиглити про Трампа". Це може означати роботу з Трампом.

Рютте — інстинктивний трансатлантист, навіть більше, ніж інстинктивний європеєць. Це є нормою для невеликих північноєвропейських країн, і саме тому більшу частину своєї історії генеральними секретарями НАТО були голландці, бельгійці або скандинави, зазначає Рем Кортевег з голландського аналітичного центру Clingendael Institute. Рютте стане четвертим генеральним секретарем Нідерландів. Західні держави остерігаються призначати на цю посаду східного європейця, який може виявитися занадто різким щодо Росії.

Читайте також: У перегонах за вищі посади в ЄС і НАТО Східна Європа ставить собі питання — "ми рівні чи ні?" — Politico

"Рютте хоче цієї посади. Він часто говорив, що після прем'єрства стане вчителем, але він не готовий до життя поза політикою. Він радше обміняв би свою повсякденну гаазьку свободу на постійну присутність охоронців", — пояснює видання.