Світ зіштовхнувся з близько 4 тисячами варіантів вірусу, який викликає COVID-19, що спровокувало початок змагання за вдосконалення вакцин. Вчені почали розглядати варіант «змішування» препаратів Pfizer та AstraZeneca для того, щоб вакцина була ефективнішою проти мутацій коронавірусу, пише Reuters.
Наразі у світі зафіксовано тисячі варіантів мутацій COVID-19, включаючи так звані «британський, південноафриканський та бразильський» штами, які поширюються швидше, ніж інші.
На думку британського міністра з розподілу вакцин Надхіма Захаві дуже малоймовірно, що наявні вакцини не будуть ефективними проти нових варіантів.
"Дуже маловірогідно, що наявні вакцини будуть неефективними щодо нових варіантів коронавірусу, особливо коли мова йде про важкі захворювання та госпіталізацію. Всі виробники, Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca та інші, працюють над тим, як вдосконалити свою вакцину, щоб переконатися, що препарат буде дієвим проти будь-якого штаму - зараз у світі існує близько 4 тисяч варіантів COVID", - сказав Захаві.
Попри те, що виникли тисячі варіантів COVID-19, адже вірус мутує при реплікації, лише невелика кількість цих мутацій може бути потенційно небезпечною і змінить вірус помітним чином. Так званий британський варіант, відомий як VUI-202012/01, має мутації, включаючи зміну спайкового білка, який віруси використовують для зв’язування з людським рецептором АСЕ2 - це означає, що вірус швидше проникає у клітини організму людини.
Новий коронавірус, відомий як SARS-CoV-2, забрав життя мільйонів людей у всьому світі з моменту появи в Китаї наприкінці 2019 року. Зараз Ізраїль значно випереджає весь світ за темпами розгортання програми вакцинації населення, за ним слідують Об'єднані Арабські Емірати, Велика Британія, Бахрейн, США, а потім Іспанія, Італія та Німеччина.
Велика Британія розпочала випробування для оцінки імунних реакцій організму людини в разі поєднання доз вакцин від Pfizer та AstraZeneca. Учасники випробування будуть отримувати одну дозу вакцини від Pfizer, а другу від AstraZeneca. Очікується, що первинні дані про імунну реакцію будуть відомі приблизно в червні.
Це дослідження стане першим у своєму роді поєднанням мРНК-вакцини, розробленої Pfizer та BioNtech, з використанням аденовірусної векторної вакцини, розробленої Оксфордським університетом та AstraZeneca. Препарат AstraZeneca окремо випробовується у поєднанні з іншою вірусною векторною вакциною, російським препаратом Sputnik V.
Британські дослідники, які керують цим випробуванням, заявили, що дані про щеплення людей двома різними типами вакцин допоможуть зрозуміти, чи можна виконувати різні препарати для щеплення людей і чи призведе це до більшої ефективності.
Оксфордський вакцинолог Метью Снейп який керує випробуванням, сказав, що змішування різних препаратів виявилося ефективним у схемах вакцинування проти Еболи, тому є надія, що це може спрацювати і у випадку з коронавірусом.
"Зрештою, все зводиться до однієї і тієї ж мішені - клітин, що виробляють спайковий білок, - просто використовують різні платформи. З цієї причини ми передбачаємо, що захисна реакція імунітету може бути ще більш потужною за допомогою цих комбінацій ", - сказав він журналістам.
Керівник відділу імунізації Центру громадського здоров'я Англії Мері Рамсей сказала, що стимулом для початку такої роботи було багато прецедентів, оскільки вакцини проти гепатитів А і В взаємозамінні від двох різних виробників, і аналогічна робота проводиться щодо вірусу папіломи людини.
Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».
Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.
30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.
Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.