UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Тайвані стартували президентські та парламентські вибори, які визначать відносини острова з США та Китаєм

Протистояння між трьома кандидатами є одним із найбільш запеклих в історії Тайваню.

Жителі Тайваню йдуть на виборчі дільниці на голосування, результати якого визначать відносини острова з Вашингтоном і Пекіном на роки та вплинуть на регіональну безпеку. Про це пише Bloomberg.

Читайте також: Ключовий кандидат у президенти Тайваню закликав Європу до тісніших зв'язків з островом

У суботу, 13 січня, керівна Демократична прогресивна партія намагатиметься забезпечити собі рекордний третій термін при владі. Кандидат від партії Лай Чінте виступає за поглиблення відносин із США, тоді як Китай вважає політика “сепаратистом”.

Перемога опозиційної партії Гоміньдан, ймовірно, означатиме відновлення діалогу з урядом лідера Пекіна Сі Цзіньпіна, який припинив переговори з нинішньою адміністрацією Тайваню вісім років тому. Водночас, кандидат від партії Хоу Юй-і виключив можливість переговорів про “возз'єднання” острова з Китаєм, який вважає Тайвань своєю територією.

Також свою першу президентську кампанію проводить Тайванська народна партія. Кандидат від партії Ко Веньцзе користується популярністю серед молодих і більш освічених виборців.

Виборчі дільниці відкрилися о 8 ранку за місцевим часом, і жителі острова зможуть голосувати до 16:00. Результати, швидше за все, будуть відомі до вечора.

Читайте також: Війна навколо Тайваню може вдарити по світовій економіці сильніше, ніж найбільші нещодавні потрясіння — Bloomberg

Всі три кандидати в президенти, а також чинний лідер острова Цай Інвень і прем'єр-міністр Чен Чієнджен вже проголосували. Цай Інвень не має права балотуватися знову після двох термінів перебування на посаді президента.

Комуністична партія Китаю активізувала залякування уряду президента Цай. Зокрема, Китай двічі проводив великі військові навчання навколо острова у відповідь на зустріч лідерки Тайваню з провідними американськими законодавцями.

США є головним міжнародним партнером та постачальником зброї Тайваню, і президент Штатів Джо Байден неодноразово заявляв, що його країна підтримуватиме острів у разі нападу з боку Пекіна.

Розбіжності у поглядах США та Китаю на статус Тайваню є серйозним випробуванням нещодавньої стабілізації зв'язків між двома країнами після багатьох років труднощів у питаннях торгівлі, технологій, прав людини тощо. Останнім часом Пекін і Вашингтон ведуть активну дипломатичну діяльність, в тому числі відновили переговори між військовими на високому рівні.

Представники служби безпеки Тайваню не очікують, що Народно-визвольна армія Китаю проведе великі військові навчання навколо острова відразу після виборів, навіть якщо Лай переможе. Тайвань вважає, що Пекін посилить економічний тиск і вдаватиметься до інших примусових заходів до вступу нового президента на посаду в травні, незалежно від того, хто з кандидатів переможе на виборах у суботу.

Хоча відносини з Китаєм є ключовим питанням у змаганні за посаду п'ятого демократично обраного лідера Тайваню, виборців турбують й інші проблеми.

Ціни на житло та економіка також в центрі уваги. Нерухомість у столиці, місті Тайбей, є однією з найменш доступних у світі, якщо порівнювати з доходами населення, а низьке зростання заробітної плати — серйозна проблема з початку нового тисячоліття.

В останні роки ця проблема загострилася через зростання споживчих цін.

Голосування також матиме вплив на ринки, багато чого залежатиме від заяв переможця виборів на острові та реакції Пекіна.

Читайте також: Сі Цзіньпін закликав до стабільних відносин Китаю з США на тлі наближення виборів на Тайвані 

Раніше США закликали Китай не втручатися у вибори на Тайвані.  Чиновник Штатів на брифінгу з журналістами на умовах анонімності заявив, що Вашингтон не займає чийсь бік на виборах і не має фаворита або кандидата, якому надає перевагу, але виступає проти будь-якого зовнішнього втручання та впливу на голосування.

Кандидат у президенти Тайваню від керівної Демократичної прогресивної партії Лай Чінте звинуватив Китай у безпрецедентному масштабі втручання у вибори на острові. Тайвань перебуває у стані підвищеної готовності через військову і політичну активність Пекіна.