Демократія залишається популярною в усьому світі, але на тлі глобальних викликів — від нерівності до кліматичної кризи, молоді люди набагато рідше, ніж старші, вірять у те, що вона може вирішити проблеми, які їх хвилюють. Про це повідомляє The Guardian.
Згідно з опублікованим у вівторок, 12 вересня, великим міжнародним опитуванням, яке охопило 30 країн, 86% респондентів воліли б жити в демократичній державі, і лише 20% вважають, що авторитарні режими більш здатні забезпечити "те, чого хочуть громадяни".
Однак лише 57% респондентів віком від 18 до 35 років вважають демократію кращою за будь-яку іншу форму правління, тоді як серед тих, кому за 56, таких 71%, а 42% молодих людей заявили, що підтримують військове правління, тоді як серед респондентів старшого віку таких лише 20%.
81% опитаних українців заявили, що для них важливо жити в країні з демократичним правлінням.
Звіт Фундації "Відкрите суспільство" (OSF) також виявив, що більше третини (35%) молодих людей вважають, що "сильний лідер", який не проводить виборів і не консультується з парламентом, - це "хороший спосіб керувати країною".
"Наші висновки одночасно пробуджують і насторожують. Люди в усьому світі все ще хочуть вірити в демократію, але покоління за поколінням ця віра згасає, оскільки зростають сумніви в її здатності принести конкретні зміни в їхнє життя”, - сказав президент OSF і колишній заступник генерального секретаря ООН Марк Маллок Браун.
Опитування виявило сильну підтримку прав людини: більшість від 85% до 95% у всіх регіонах і на всіх рівнях доходів погоджуються з тим, що уряди не мають права порушувати права людини на підставі її зовнішності, віросповідання, сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності.
У час розширення національних і міжнародних криз респондентів найбільше турбують бідність і нерівність (20%), кліматична криза (20%) і корупція (18%) - більше половини (53%) відчувають, що їхня країна рухається у неправильному напрямку, а близько третини вважають, що політики не працюють в інтересах людей.
Згідно з опитуванням, в Україні 19% респондентів довіряють національним політикам, вважаючи, що вони працюють в інтересах людей.
Коли майже половина респондентів (49%), включаючи такі різні країни, як Бангладеш і США, заявили, що їм було важко прогодувати себе принаймні один раз за останній рік, демократія не реалізовує свій потенціал, йдеться у звіті.
"Впевненість у фундаментальних елементах демократії співіснує з глибокими сумнівами щодо її реальної практики та впливу", - сказав Маллок Браун.
В середньому 58% респондентів також заявили про стурбованість тим, що політичні заворушення в їхніх країнах можуть призвести до насильства наступного року - цей страх був найвищим у Південній Африці та Кенії (79%), Колумбії (77%) та Нігерії (75%), але включав дві третини респондентів у США та Франції.
Незахищеність також була основною проблемою. 42% респондентів, у тому числі значна більшість у Латинській Америці - 74% у Бразилії, 73% в Аргентині, 65% у Колумбії та 60% у Мексиці - заявили, що не відчувають, що закони в їхній країні захищають таких людей, як вони.
Близько 70% з понад 36 тисяч опитаних стурбовані тим, що кліматична криза вплине на них та їхні засоби для існування наступного року, при цьому найбільше стурбовані в Бангладеш (90%), Туреччині (85%), Кенії (83%) та Індії (82%), а найменше - в Китаї (45%), Росії (48%) та Великій Британії (54%).
Кліматичну кризу вважають найважливішим викликом, що стоїть перед світом, 32% опитаних в Індії та Італії, за ними йдуть Німеччина (28%), Єгипет (27%), Мексика (27%), Франція (25%) і Бангладеш (25%).
На національному рівні, однак, найбільше занепокоєння викликає корупція: в середньому 23% респондентів назвали її головною проблемою своєї країни - від 6% у Німеччині та 7% у Франції і Великій Британії до 45% у Гані, 44% у Нігерії та 37% у Колумбії.
Серед проблем, які безпосередньо впливають на людей, найчастіше згадувалися бідність і нерівність - у тому числі в Сенегалі, найменшій з досліджуваних економік, і в США, найбільшій, - із середнім показником близько 21%.
Міграція, хоча і була дуже помітною як ключове питання політичної кампанії в багатьох країнах, викликала низький рівень занепокоєння. Лише 7% респондентів заявили, що міграція викликає у них найбільше занепокоєння на глобальному та національному рівнях, а 66% хотіли б бачити більше безпечних і легальних шляхів для мігрантів.
Багато респондентів вважають, що зростання впливу Китаю буде “силою добра”, при цьому майже вдвічі більше респондентів вважають, що він матиме позитивний вплив (45%) на їхню країну, ніж негативний (25%).
Однак люди в країнах з низьким рівнем доходу, таких як Пакистан (76%), Ефіопія (72%) і Єгипет (71%), були налаштовані значно оптимістичніше, ніж у демократичних країнах з високим рівнем доходу, таких як Японія (3%), Німеччина (14%), Велика Британія (16%) і США (25%).
У Великій Британії опитування під назвою "Чи може демократія бути ефективною? - виявило низький рівень довіри до національних політиків (20% проти середнього світового показника у 30%), а також низький рівень довіри до міжнародних інституцій (26%), лише Франція, Німеччина, Японія та Росія мають нижчий показник.
Раніше повідомлялося, що рівень глобальної демократії у 2022 році, який, як очікувалось, мав би продемонструвати зростання після скасування ковідних обмежень, зріс лише незначно і фактично залишився на тому самому рівні, що і у 2021 році. Згідно з даними групи Economist Intelligence Unit (EIU), яка оприлюднила щорічне дослідження «Індекс демократії».