UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Ми маємо бути пильними, щоб не штовхнути Росію до рук Китаю» – Боррель

На думку глави дипломатії ЄС, Китай вже втратив можливість бути посередником

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель вважає, що Китай вже втратив можливість бути посередником у війні, яку Росія розв’язала проти України через те, що його «нейтральність» мала, скоріше, проросійську спрямованість. Про це він заявив 11 травня у Брюсселі під час дискусії в рамках Європейського саміту з безпеки й оборони, повідомляє «Укрінформ».

«Ми маємо діяти дуже обережно й дипломатично, щоб не підштовхнути Росію в руки Китаю, та просити Китай скористатися своїм впливом, щоб зупинити війну. Це добре, що президент Сі подзвонив президенту Зеленському. Коли ми будемо уточнювати нашу стратегію щодо Китаю, ми маємо бути дуже вимогливими до того, щоб Китай діяв відповідно до власної відповідальності, – ця країна є постійним членом Ради безпеки ООН», – сказав Боррель.

Дипломат назвав відносини між Росією та Китаєм «обмеженою необмеженою дружбою» через розбалансованість їхнього впливу – у РФ лише 1% світового ВВП, а у КНР – 20%.  

Читайте також: Найкращий спосіб стримати Китай – це допомогти Україні відбитися від Росії – Reuters

«Так, Китай підтримує Росію, але поки що він не надавав Росії військової допомоги. Ми маємо бути пильними, щоб не штовхнути Росію в руки Китаю. Але я не думаю, що Китай почувається дуже комфортно від того, що там (у РФ) відбувається», – зазначив дипломат.

Боррель зазначив, що Китай перетворюється на «світову силу», внаслідок власного розміру й потенціалу, але задачею ЄС є не зупинити Китай у цьому перетворенні, а переконати його конструктивно використовувати свою потужність у відповідності з міжнародним правом.

Читайте також: Китай та Індія рятують Москву від "нафтових санкцій": Bloomberg про рекорди поставок з РФ в Азію

Західні аналітики та дипломати неодноразово зазначали, що Китай може використати свій вплив на Росію, щоб зупинити війну. Відповідні сигнали від них йдуть досі. 10 травня міністр закордонних справ Франції Катрін Колонна заявила, що Китай може посприяти встановленню справедливого миру. 

На думку генсека НАТО Єнса Столтенберга, Китай бере до уваги перемоги України для подальших планів щодо Тайваню. Раніше Financial Times висловлювало думку, що Москві потрібна підтримка її союзника, але для Пекіна затяжний конфлікт в Україні став «стратегічним тягарем».