SCMP: У Китаю є найкращі можливості, щоб покінчити з війною в Україні через переговори

Поділитися
SCMP: У Китаю є найкращі можливості, щоб покінчити з війною в Україні через переговори © Офіційний сайт Кремля
Пекін, як і Анкара, має відкриті канали зв’язку як з Києвом, так і з Москвою, але китайський вплив набагато більший, ніж турецький.

Минулого тижня в Самарканді учасники щорічного саміту Шанхайської організації співробітництва підписали понад 40 підсумкових документів, які стосувалися широкого переліку сфер, а також виступили з заявами про важливі проблеми, такі як продовольча і енергетична безпека, зміни клімату і захищеність ланцюгів постачання. Були оголошені і нові інфраструктурні проекти, такі як будівництво монгольського відрізку нового газопроводу між Росією і Китаєм, а також міжнародної залізниці між Китаєм, Киргизстаном і Узбекистаном.

Нова залізниця скоротить час, необхідний на доставку вантажів з КНР в Європу. Зараз вони долають довгий шлях через Росію, протяжністю 900 кілометрів. Маршрут через Центральну Азію давно розглядали, але не втілювали, частково тому що це суперечило стратегічним і економічним інтересам Росії. Про це в статті для гонконгської газети South China Morning Post пише засновник пекінського Центру Китаю і глобалізації Ван Хуяйо.

Той факт, що залізницю в обхід Росії тепер збудують, на думку автора, вказує на зміну динаміки сил в регіоні, а також на еволюцію китайсько-російських відносин. Ці зміни були також помітні на зустрічі лідерів двох країн. З одного боку Китай і Росія наголосили на міцних двосторонніх відносинах, пообіцявши підтримувати один одного в питаннях, які стосуються ключових інтересів обох країн. Російський президент Владімір Путін назвав стратегічні відносини між країнами «твердими, мов скеля».

Китайський експерт пише, що в останні місяці низка подій ще більше наблизили Пекін і Москву. Китай і так був найбільшим торговельним партнером Росії, але став ще важливішим з економічної точки зору після того, як Захід запровадив свої санкції проти Кремля. За 8 місяців цього року загальний товарооборот між країнами зріс на 31,4% у річному вимірі до 117,2 мільярдів доларів. В Самарканді Путін висловив тверду підтримку Китаю, засудивши «провокативні кроки окремих країн щодо питань, які стосуються ключових китайських інтересів». Автор зауважує, що останні позії, зокрема розгляд в Конгресі США закону «Про політику щодо Тайваню», швидше за все, ще більше зміцнить китайсько-російську єдність щодо Тайбею.

З іншого боку, Ван Хуяйо вказує на те, що погляди Пекіну і Москви на російську війну проти України розійшлися. І це було помітно на зустрічі. Путін визнав «збалансовану позицію», а також «питання і занепокоєння» Китаю щодо війни. Він також додав, що пояснить свою «позицію». Путін не з тих, хто хоч колись відчував, що йому потрібно комусь щось пояснювати. Його визнання занепокоєнь Пекіна свідчить, що, попри впевненість деяких людей», Китай не повністю на боці Путіна в питанні України і не вступав з ним в змову, щоб підтримати вторгнення.

Якщо скласти всі заяви разом, можна побачити, що хоч двосторонні відносини лишаються сильними, Китай все ж тримає певну дистанцію від Росії в питанні війни проти України. З початку вторгнення Пекін намагався поводитися зважено, щоб лишатися поза конфліктом. Він не засудив російську агресію, але також і не пішов наперекір західним санкціям проти РФ. Китай зберігає тісні відносини з Україною. В серпні український президент Володимир Зеленський знову закликав Пекін допомогти покінчити з конфліктом.

Балансування дало Китаю позицію, в якій у нього є достатній вплив і неупередженість, щоб допомогти знайти вихід з кризи шляхом переговорів. Пекін разом з ООН міг би взяти на себе роль посередника в семисторонніх переговорах між п’ятьма постійними членами Ради безпеки, Україною і Євросоюзом, щоб домовитися про припинення вогню і запустити мирний процес, який би закінчив війну.

Дехто може вирішити, що ідея про те, щоб дати Путіну можливість вийти з конфлікту через переговори, неприйнятна, особливо на тлі успіхів української армії, які підвищують перспективи перемоги України. Але в дійсності існує лише чотири потенці результати війни на даний момент. І жоден з них не дуже приємний.

Перший варіант - Росія може зазнати поразки, її армії доведеться повністю відступити. Однак, зростання тиску на Путіна може зробити ситуацію ще більш небезпечною. Оскільки російський лідер відчуває, що його підштовхують до екстремальних заходів. На це вказує ескалація ударів по цивільній інфраструктурі в Україні в останні часи. А в минулу п’ятницю він застеріг, що війна може стати «ще більш серйозною».

Другий варіант - російська армія перегрупується і, зрештою, переможе Україну, змусивши Київ прийняти всі умови Москви.

Третій варіант найбільш вірогідний зараз. Він передбачає, що почнеться виснажлива і затяжна війна, в якій жодна зі сторін не зможе перемогти. Обидві країни понесуть тяжкі втрати, а решта світу буде й далі страждати від економічної нестабільності і нестачі продовольства і енергоносіїв.

Це робить четвертий з можливих варіантів єдиним реальним способом покінчити з кровопролиттям. Він передбачає, що почнуться мирні переговори. Зараз такий розвиток подій здається дуже далекою перспективою, зважаючи на поточні бої і непохитну позицію обох сторін. Але зернова угода, яку 22 липня підписали Україна, Росія, Туреччина і ООН в Стамбулі, свідчить, що посередники можуть зіграти конструктивну роль.

Як і Туреччина, Китай залишається однією з небагатьох країн, яка зберігає відкриті канали для діалогу як з Києвом, так і з Москвою. Тільки в Пекіну значно більше впливу. Досягти багатостороннього рішення для нинішнього конфлікту буде дуже складним викликом. Але саміт ШОС підкреслив факт, що жодна країна не має кращих можливостей для цього, ніж Китай.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі