Європейський парламент затвердив Угоду про торгівлю та співробітництво між ЄС і Великою Британією, що встановлює правила майбутніх відносин після виходу країни з блоку - «Брекзіта», повідомляє пресслужба.
На голосуванні у вівторок, 27 квітня, рішення підтримали 660 європарламентарів, п'ятеро були проти, 32 людини утрималися. За супроводжувальну резолюцію проголосували 578 осіб. Результати голосування стали відомі сьогодні.
«ЄС і Велика Британія заклали основу відносин між рівними. Головне з того, що відбувається сьогодні - це початок, а не кінець. Ми досягли домовленостей у багатьох важливих галузях, включно із забезпеченням взаємного доступу до ринків», - зазначив доповідач Комітету у закордонних справах ЄП Андреас Шидер.
Європарламентарі привітали досягнуті домовленості щодо торгових мит і квот (зокрема в частині квот на вилов риби), і висловили розчарування через відмову Британії поширити дію Угоди на окремі аспекти зовнішньої політики, політики безпеки і розвитку, а також продовжувати участь в програмі обміну студентами.
У Європарламенті також нагадали про важливість «збереження миру на острові Ірландія». Північна Ірландія входить до складу Великої Британії як автономний регіон, і вийшла з Євросоюзу разом з усією країною. Водночас Республіка Ірландія залишається членом ЄС. Питання функціонування кордону між ними було одним із найпроблемніших під час переговорів Лондона і Брюсселя.
Угода на тимчасовій основі застосовується з 1 січня 2021 року. Ратифікація Європейським парламентом необхідна, щоб з 1 травня вона почала діяти на постійній.
Наприкінці березня високопоставлені представники уряду, бізнесу та громадянського суспільства Великої Британії, ЄС, США та Канади взяли участь у конференції, присвяченій відносинам Британії і ЄС після Brexit.
Для уряду британського прем'єра Бориса Джонсона відносини з ЄС не є пріоритетом. Він хоче зосередитися на інших частинах світу, США й Індо-Тихоокеанському регіоні. Інший його пріоритет - внутрішній, відновлення економіки після пандемії коронавірусу. Однак успіх «глобальної Британії» істотно залежатиме від більш продуктивних відносин з ЄС.