UA / RU
Підтримати ZN.ua

Японія розглядає можливість постачання газу до ЄС у разі виникнення кризи

Уряд Японії вже проводить переговори із компаніями ЄС.

Японія готова поставити частину свого зрідженого природного газу (ЗПГ), що імпортується, до Європи у разі загострення кризи навколо України.

Про це повідомляє японське видання Kyodo із посиланням на джерела в уряді країни.

Уряд вже звернувся до компаній, які займаються видобуванням та постачанням ЗПГ із проханням про співпрацю. Наразі триває обговорення можливого обсягу та термінів поставок ЗПГ.

Це рішення в Японії ухвалили після звернення влади США, які попросили збільшити обсяг імпортованого газу до країн ЄС, щоб забезпечити стабільне постачання енергоресурсів у зимовий період. Уточнюється, що близько 40% газу до Європи постачається із Росії.

У Японії попит на ЗПГ для опалення "випереджає пропозицію", заявило джерело в енергетичній галузі. Запаси ЗПГ взимку 2021-2022 в Японії виявилися більшими, ніж роком раніше, але деякі гравці енергетичного ринку вважають, що забезпечити надлишки ЗПГ у лютому буде складно через різке зростання попиту.

"Ми вивчимо, чи можемо ми щось зробити, не впливаючи на повсякденне життя людей у нашій країні", - заявив міністр економіки, торгівлі та промисловості Японії Коїті Хагіуда.

7 лютого експерти британської консалтингової компанії Wood Mackenzie підрахували, що запаси природного газу в європейських підземних сховищах (ПСГ) вичерпаються через 1,5 місяці у разі припинення постачання з Росії до Європи. Обсяг імпорту російського газу зросте на 20% у найближчі місяці порівняно з січневими мінімумами, очікують у Wood Mackenzie.

Читайте також: Канцлер Німеччини прояснив сенатору США ситуацію із запуском "Північного потоку-2"

Європейські країни потребують додаткових обсягів не лише для того, щоб пережити цю зиму, а й для підготовки до наступної.

Раніше повідомлялося, що президент США Джо Байден і король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд провели телефонну розмову, ключовою темою якої стала готовність двох країн підтримувати стабільність постачання енергоресурсів у світі.

Обидва лідери порушили питання ситуації на Близькому Сході та в Європі. Вони домовилися про тісну координацію урядових команд у найближчі тижні та місяці.

Також повідомлялося, що прокачування газу через українську ГТС щодня падає, а поставок газопроводом "Ямал-Європа" з Росії немає з жовтня минулого року. За даними "Оператора ГТС України", заявки на прокачування газу через газовимірювальні станції (ГІС) "Суджа" і "Збереження" з боку РФ падають щодня.

Нагадаємо, Росія продовжує зменшувати обсяги транзиту газу до Європи з літа 2021 року.

Ще у січні 2022 року транзит через Українську ГТС становив 109 млн м3 на добу. При цьому на той момент це був найнижчий рівень транзиту за два роки.

На українському газотранспортному коридорі у 2021-2024 роках діє обов'язкова "броня" для Газпрому - 40 млрд куб. м (110 млн куб. м на добу).

Читайте також: РФ не забронювала вільні потужності ГТС України на січень попри нестачу газу в Європі - Макогон

Що стосується "Ямала-Європи", Росія припинила прокачування газу цим газопроводом ще восени 2021 року.

Тим часом Європа вчиться жити без російського газу: постачання зрідженого газу зі США перевищили Газпром у рази. За даними операторів, потоки на терміналах зрідженого природного газу у північно-західній Європі знаходяться на максимальному рівні з грудня 2019 року. Більшість цього газу прийшла зі США.