UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як урятувати світ від «затяжної пандемії» — FT

Пандемія коронавірусу ризикує затягнутися на роки.

Якщо проаналізувати більшість прогнозів учених про те, як складеться ситуація з пандемією коронавірусу та що буде з людством у майбутньому, можна уявити два основних сценарії. Перший - хороший: COVID-19 продовжує циркулювати, але стає менш небезпечним. Більшість людей у ​​багатих країнах та найбільш вразливих у країнах, що розвиваються, вакцинуються у 2021 році. Вакцини будуть захищати людей від усіх штамів коронавірусу. COVID-19 слабшає: як тільки він знаходить «потенційних жертв», захищених або вакциною, або природним імунітетом, він стає в гіршому випадку неприємною застудою. Але є й гірший сценарій, менш вірогідний, але досить небезпечний, пише Financial Times.

 «Найімовірніше, COVID-19 буде мутувати у менш небезпечну форму. Це може вирішити проблему пандемії», - говорить колишній директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Ентоні Костелло.

Але згідно з негативним сценарієм, світ може зіштовхнутися із «затяжною пандемією COVID-19», вірус стане стійким до вакцин завдяки мутаціям і це спричинить подальші роки, які будуть ознаменовані смертністю, карантинними обмеженнями, економічною кризою та політичною дисфункцією. Як визначити, який із цих сценаріїв справдиться?

«Чотири коронавіруси, які здатні інфікувати людей, циркулюють ендемічно по всій земній кулі; вони викликають лише помірні симптоми хвороби», - пише дослідниця Дженні Лавін з Університету Еморі. Ці віруси, можливо, колись теж були смертельними, поки люди не отримали захисний імунітет завдяки тому, що перехворіли ще в дитинстві. Коли люди були реінфіковані вірусом у дорослому віці, їхня імунна система вже знала, як боротися.

COVID-19 може пройти цю «подорож» набагато швидше, завдяки вакцинам, що прискорюють досягнення колективного імунітету. Навіть коли з’являються мутації, вакцини повинні надавати достатньо імунітету, щоб захистити людей принаймні від важкого перебігу хвороби. До того ж, деякі наявні вакцини вже показали ефективність проти нових штамів коронавірусу, виявлених у Британії та Південній Африці. За цим позитивним сценарієм бідніші країни можуть дозволити собі чекати вакцин, оскільки їх молоде населення не надто вразливе до COVID-19.

Проте негативний сценарій залишається ймовірним, говорить Костелло. Нові штами COVID-19 з’явилися швидко.

"Якщо вірус може перерости у вакциностійкий фенотип, це ризикує статися раніше, ніж ми очікуємо", - каже голова робочої групи ВООЗ з вакцин COVID-19 Філіп Краузе.

Саме це може відбуватися зараз у бразильському місті Манаус: спустошене першою хвилею COVID-19, місто страждає від нової хвилі коронавірусу, можливо тому, що жертви першої хвилі не мають імунітету до нового штаму.

Розробники вакцин можуть спробувати виготовляти вакцини проти нових штамів, які будуть з’являтися і в майбутньому, але це потребуватиме часу. Тоді країни можуть зіштовхнутися з тим, щоб доведеться знову робити щеплення мільйонам людей, які вже були вакциновані. А нові вакцини ризикують бути ефективними лише на 50%, як вакцина проти грипу. Наразі також невідомо, як довго вакцини забезпечуватимуть імунітет проти COVID-19.

Якщо мутації зроблять COVID-19 ще більш небезпечним, то досягнути колективного імунітету стане ще важче. Зараз, щоб отримати колективний імунітет може знадобитися щеплення від 78 до 95 відсотків людей старше 12 років. Деякі відмовляться від вакцинації. Тим часом COVID-19 продовжує циркулювати та мутувати, особливо в бідних країнах. До середини січня 29 країн із низьким рівнем доходу разом вакцинували лише 55 осіб, усі в Гвінеї, повідомили у ВООЗ.

Професор з глобалізації та розвитку в Оксфорді Ян Голдін бачить вірогідніший сценарій, ніж глобальний «довготривалий Covid», він не виключає нову пандемію. Голдін відзначає зростання частоти пандемій у цьому столітті, оскільки місця проживання тварин і людей «зміщуються», а міжнародні подорожі збільшують ризики поширення нових хвороб.

Якщо пандемія буде тривати роками, загине ще більше людей. Цілі економічні сектори - туризм, ресторанний бізнес, мистецтво, авіація - можуть зруйнуватися. Так само як і демократії, оскільки серед все більшої кількості людей поширюються теорії змови. Держави-банкрути в такому випадку безпомічно друкували б гроші. Молоді люди стануть працівниками, які не зможуть спілкуватися з людьми «поза екраном комп’ютерів». Відбувалися б масові протести проти локдаунів. «Пандемія психічного здоров'я» буде поза контролем. Кілька країн - Нова Зеландія, Австралія, Тайвань, В'єтнам - перетворилися б на оазиси, які опинилися в облозі потенційних іммігрантів звідусіль.

Щоб уникнути глобальної затяжної пандемії держави повинні діяти вже зараз. Чим швидше людство досягне колективного імунітету, тим менше часу у вірусу залишиться на безконтрольні мутації. Потрібно мобілізувати усі зусилля, направивши їх на виготовлення вакцин та їх розповсюдження. Костелло закликає створити "спеціальну службу", яка буде відстежувати контакти та допомагати розповсюджувати вакцину.

Також потрібно швидко доставити вакцини до бідних країн. Ініціатива Covax - призначена для забезпечення справедливого глобального розподілу вакцин - цього року бореться за те, щоб охопити 27% людей у ​​країнах з низьким рівнем доходу в умовах недостатнього фінансування та затримки поставок з боку багатих країн. Цільовий показник фінансування компанії Covax на 2021 рік становить 6,8 млрд доларів – це порівняно незначна сума. Загалом, говорить Голдін, "багаті країни знайшли для себе 12 трильйонів доларів, але лише 100 мільярдів доларів були передані на допомогу країнам, що розвиваються". Однак, варто пам’ятати, що перед загрозою пандемії усі рівні, резюмує видання.

Читайте також: Пандемія не закінчиться, доки кожна країна не отримає вакцину — The Washington Post

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.