Іран буде відкритий для переговорів зі Сполученими Штатами, якщо Вашингтон вибачиться за вихід із ядерної угоди 2015 року і дасть компенсацію Тегерану, заявив в середу президент Ірану Хасан Рухані, попередивши, що попередні заклики США до дискусій були нещирими, повідомляє Reuters.
Протистояння між Тегераном і Вашингтоном загострилося з 2018 року, коли президент США Дональд Трамп скасував ядерну угоду, укладену з Іраном в 2015 році, і ввів санкції, які завдали шкоди економіці Ірану.
Іран відмовляється вести будь-які переговори зі Сполученими Штатами, які намагаються змусити Тегеран домовитися про нову угоду, поки Вашингтон не скасує санкції відносно Тегерана і не повернеться до початкової угоди.
У своєму твіттері на початку червня Трамп повторив заклик Вашингтона до нової угоди з Тегераном, що націлена на посилення обмежень в ядерній галузі Тегерану, приборкання його програми балістичних ракет і припинення десятиліть регіональних воєн.
"У нас немає проблем з переговорами з США, але тільки в тому випадку, якщо Вашингтон виконає свої зобов'язання з ядерної угоди, принесе вибачення і компенсує Тегерану вихід з угоди 2015 року", - сказав Рухані у телевізійному виступі.
"Але ми знаємо, що ці заклики до переговорів з Тегераном - просто слова і брехня", - додав він.
У відповідь на політику "максимального тиску" з боку Вашингтона, Іран поступово скоротив свої ядерні зобов'язання, і Тегеран вважає цей процес є оборотним, якщо європейці виконають свої обіцянки щодо захисту економіки Ірану від санкцій США.
"Європейці не виконали свої обіцянки. Вони повинні виконувати свої зобов'язання", - сказав Рухані.
Рухані також виступив щодо резолюції, що буда прийнята у п'ятницю МАГАТЕ, в якому міститься заклик до Ірану припинити відмовляти МАГАТЕ в доступі до двох ядерних об'єктах та в повній мірі співпрацювати з організацією.
"Іран готовий співпрацювати з (Міжнародним агентством з атомної енергії) МАГАТЕ у відповідності з законом", - сказав Рухані.
Як повідомлялося, Ірану вдалося домогтися поступового зняття міжнародних санкцій, не закриваючи своєї ядерної програми, лише обмежуючи її на певний термін.
Загострення американо-іранських відносин останніх місяців з нереалізованими натяками на масштабну війну в регіоні призвело до передбачуваного поводження Ірану до теми ядерної зброї. Форма, в якій це було зроблено, і отримана Іраном відповідь говорять про те, що сторони схильні домовлятися.
Детальніше про напруження у відносинах Тегерана і Вашингтона і подальші перспективи СВПД читайте в матеріалі Олексія Їжака "Іранська ядерна угода Трампа" для читачів ZN.UA.