UA / RU
Підтримати ZN.ua

Імунітет до коронавірусу може зберігатися роками — NYT

Вчені оприлюднили обнадійливі висновки нових досліджень.

Згідно з двома новими дослідженнями, імунітет до коронавірусу може зберігатися щонайменше протягом року або можливо навіть протягом усього життя, посилюючись із часом, особливо після вакцинації. Дані нових досліджень можуть допомогти вгамувати страх відносно того, що захист від COVID-19 буде короткочасним, пише The New York Times.

Дослідження показують, що більшості людей, які одужали після COVID-19 і пізніше зробили щеплення, не знадобляться так звані «підсилювачі вакцин». Але вакцинованим людям, які ніколи не інфікувалися коронавірусом, знадобляться повторні щеплення, так само як і тим, хто був інфікований, але не отримав надійної імунної відповіді.

В обох дослідженнях було проаналізовано стан людей, які перехворіли коронавірусом приблизно рік тому. Клітини, які зберігають пам’ять про вірус, знаходяться в кістковому мозку і можуть допомагати продукувати антитіла в разі потреби, згідно з одним із досліджень.

В іншому дослідженні було виявлено, що так звані В-клітини пам’яті продовжують циркулювати та зміцнюватися щонайменше 12 місяців після первинного зараження.

«Дослідження підтверджують припущення про те, що імунітет, який отримує людина після інфікування коронавірусом або вакцинації, ймовірно, є довготривалим», - сказав імунолог з Університету Пенсільванії Скотт Хенслі.

Такі висновки можуть заспокоїти страх відносно короткочасності імунітету до COVID-19, як і до решти коронавірусів, що викликають застуду. Але ці віруси часто мутують кожні кілька років, сказав доктор Хенслі.

«Причина, через яку ми заражаємось коронавірусами повторно протягом усього життя, може мати набагато більше спільного з мутацією цих вірусів, а не з тривалістю імунітету», - додав він.

Насправді, В-клітини пам'яті, утворені у відповідь на інфікування COVID-19 і посилені вакцинацією, настільки потужні, що перешкоджають навіть новим варіантам вірусу, виключаючи потребу в «підсилювачах вакцин», за словами імунолога з Рокфеллерівського університету Нью-Йорку, який керував одним із досліджень, Мішеля Нусенцвейга.

«Люди, які були інфіковані та щеплені, справді мають потужну імунну реакцію, масштабний набір антитіл, тому що їхній організм продовжує продукувати власні антитіла. Я сподіваюся, що вони прослужать довгий час», - каже доктор Нуссенцвейг.

Результат може стосуватися не лише захисту, отриманого від вакцин, оскільки імунна пам’ять після щеплення, ймовірно, буде організована по-іншому, ніж імунна пам'ять після інфікування.

Це означає, що людям, які не хворіли COVID-19, але отримали щеплення, з часом може знадобитися повторна вакцинація, вважає доктор Нусенцвейг.

«Це те, про що ми дізнаємося вже дуже скоро», - сказав він.

При першій зустрічі з вірусом В-клітини швидко розмножуються і виробляють антитіла у великих кількостях. Як тільки гостра інфекція минає, невелика кількість клітин оселяється в кістковому мозку, постійно продукуючи помірний рівень антитіл.

Щоб дослідити В-клітини пам’яті, специфічні для нового коронавірусу, науковці на чолі з Алі Еллебеді з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі робили аналіз крові у 77 людей кожні три місяці, починаючи приблизно через місяць після зараження коронавірусом. Лише шість із 77 були госпіталізовані унаслідок COVID-19, решта мали слабкі симптоми хвороби.

Рівень антитіл у цих людей швидко падав через чотири місяці після інфікування і продовжував повільно знижуватися протягом наступних місяців - результати, які відповідають висновкам інших досліджень.

Деякі вчені інтерпретували це як ознаку зниження імунітету, але така тенденція була очікувана, стверджують інші експерти. Якби кров містила велику кількість антитіл до кожного інфекційного збудника, з яким коли-небудь зіштовхувався організм людини, вона швидко перетворилася б на «смітник».

Натомість рівень антитіл у крові різко падає після гострої інфекції, тоді як В-клітини пам’яті залишаються в кістковому мозку у «стані спокою», готові атакувати в разі потреби. Команда Еллебеді отримала зразки кісткового мозку у 19 людей приблизно через сім місяців після зараження. П’ятнадцять мали виявлені В-клітини пам’яті, але чотири людини - ні, це припускає, що деякі люди можуть продукувати мало таких клітин або взагалі не мати їх.

«Навіть якщо ви інфікувалися, це не означає, що у вас надпотужна імунна реакція», - каже доктор Еллебеді. Висновки дослідження підкріплюють думку про те, що людям, які одужали від COVID-19, слід робити щеплення.

П'ятеро учасників дослідження команди Еллебеді здали зразки кісткового мозку через сім-вісім місяців після того, як вони вперше інфікувалися коронавірусом, а через чотири місяці вони повторно здали аналіз. Вчені виявили, що кількість В-клітин пам'яті залишалася стабільною протягом цього часу.

Знакове дослідження 2007 року показало, що антитіла в теорії можуть «жити» в організмі людей десятиліттями. А нове дослідження фактично стало доказом цієї теорії, каже імунолог з Університету Торонто Дженніфер Гоммерман.

Команда доктора Нусенцвейга вивчала, як з часом змінюються В-клітини пам’яті. Дослідники проаналізували кров у 63 людей, які одужали від COVID-19 майже рік тому. Переважна більшість учасників мали легкі симптоми хвороби, а 26 людей на момент дослідження також отримали принаймні одну дозу вакцини Moderna або Pfizer-BioNTech.

Команда науковців виявила, що так звані нейтралізуючі антитіла, необхідні для протидії реінфекції вірусом, залишаються незмінними між 6 і 12 місяцями, тоді як споріднені з ними, але менш важливі антитіла повільно зникають.

Оскільки В-клітини пам’яті продовжували розвиватися, антитіла, які вони виробляли, розвивали здатність нейтралізувати ще ширшу групу варіантів коронавірусу. Така постійна «еволюція» цих клітин може бути результатом впливу невеликої частинки вірусу, яка «ізолюється» імунною системою для «цільової практики».

Через рік після інфікування нейтралізуюча активність клітин в учасників дослідження, які не були вакциновані, була нижчою проти всіх відомих штамів вірусу, причому найбільші втрати спостерігались проти варіанту, вперше виявленого в Південній Африці.

Вакцинація значно посилила рівень антитіл, що підтверджує результати інших досліджень; щеплення збільшили нейтралізуючу здатність організму приблизно в 50 разів.

Для прикладу, американський сенатор Ренд Пол заявив, що не буде робити щеплення проти коронавірусу, оскільки він був інфікований у березні минулого року і тому має імунітет. Але немає гарантії, що цей імунітет буде настільки потужним, щоб захищати його роками, особливо з огляду на появу нових варіантів коронавірусу, які можуть частково обійти захисні сили організму, кажуть вчені.

Результати дослідження команди Нусенцвейга говорять про те, що люди, які одужали від COVID-19 і згодом були щеплені, будуть мати надзвичайно високий рівень захисту від нових варіантів хвороби, навіть не отримуючи «підсилювача вакцини».

«Це підтверджує наші очікування про те, що В-клітини пам'яті будуть продукувати потужну реакцію на коронавірус», - сказала імунолог з Вашингтонського університету в Сіетлі Маріон Пеппер.

Експерти погодились, що імунітет швидше за все буде діяти по-іншому у людей, які ніколи не хворіли COVID-19. Боротьба з живим вірусом відрізняється від реакції на один вірусний білок, введений вакциною. Однак у тих, хто перехворів коронавірусом, початкова імунна відповідь встигла назріти за 6-12 місяців, перш ніж отримати підсилення після щеплення.

Читайте також: Колективний імунітет не врятує від COVID-19 — The Washington Post

Після того, як пандемія коронавірусу перемістила світ у нову невтішну реальність, колективний імунітет до COVID-19 вважався ключем до втечі. Аналітики прогнозували, що достатня кількість вакцинованого населення, за оцінками, від 60 до 70 відсотків, не дозволить вірусу швидко поширюватися. Але останнім часом надії на колективний імунітет почали згасати. NYT прогнозує, як може виглядати майбутнє без колективного імунітету до коронавірусу.