У п'ятницю, 23 листопада, Державна дума РФ прийняла в другому і третьому читаннях законопроект, який дозволяє російській владі заарештовувати майно інших країн на своїй території у відповідь на арешт майна Росії за кордоном.
За законопроект проголосували 400 депутатів. Тепер його відправлять на розгляд Ради Федерації (верхня палата парламенту РФ). У разі схвалення сенаторами законопроект піде на підпис президенту Росії Володимиру Путіну.
До другого читання в документ внесли ряд поправок. Зокрема, уточнено визначення майна іноземної держави. Тепер таким вважається все майно, яким управляють інші держави, у тому числі орендоване.
На початку серпня з'явилася інформація, що Росія може втратити близько 5 млрд дол (4,5 млрд євро)від арешту її майна по справі ЮКОСа. Повідомляється, що Росія вже готується до масових арештів своїх активів за кордоном. "Проблеми у нас дійсно великі", - сказав один з чиновників в уряді РФ. За його словами, у Москві чекають численні і затяжні судові процеси.
Раніше повідомлялося, що рішення арбітражу в Гаазі російська сторона вважає "неправосудним" і "політично заангажованим актом", який винесений з "явним порушенням застосовних правових норм" і "несумісний з ідеями верховенства права, незалежного, неупередженого та професійного міжнародного правосуддя".
Росія відмовилася виконувати рішення Європейського суду з прав людини щодо виплати 1,8 мільярдів доларів інвесторам нафтової компанії ЮКОС. "Ми не впевнені, що Росія взагалі зможе виконати цей вирок. Крім того, ми звернули увагу на те, що в статуті ЄСПЛ не передбачено примусової процедури виконання його вироків", - сказав міністр юстиції РФ Олександр Коновалов.
Детальніше про судових дебатах акціонерів ЮКОС і уряду Росії читайте у статті Джо Тірадо, Ден Мигер, Шрі Маджийсия "Юкос: продовження саги" на сторінках тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".