UA / RU
Підтримати ZN.ua

Cop27: Основні витрати у боротьбі зі зміною клімату повинні лягти на розвинені країни, до яких КНР себе не відносить

А тому старі розвинені економіки зобов'язані фінансувати боротьбу з кліматичною кризою, а нову, як-от КНР чи Сайдівська Аравія — за бажанням.

Китай та США відновили партнерство у боротьбі з кліматичною кризою і тісно та продуктивно працюють над способами зниження викидів парникових газів, заявив глава китайської делегації Се Чженьхуа на кліматичному саміті ООН Cop27 у Єгипті. Це стало несподіваною гарною новиною від китайського представника, який у суботу провів невеликий брифінг для журналістів, повідомляє Guardian.

Читайте також: Кліматична криза: останні вісім років були найспекотнішими за всю історію

Се сказав, що він та Джон Керрі, спеціальний посланник президента США з питань клімату, провели "дуже конструктивні" дискусії.

"У нас відбувся тісний та активний діалог, який загалом був дуже конструктивним. [Ми хочемо] забезпечити успіх Cop27 та обмінятися думками щодо наших розбіжностей", - зазначив він.

Відносини між Китаєм і США досягли нового мінімуму перед початком цієї конференції після того, як спікер Палати представників Ненсі Пелосі відвідала спірний острів Тайвань цього літа. Усі переговори було перервано, включаючи переговори щодо клімату.

Це стало серйозним ударом по перспективах Cop27, оскільки на Cop26 у Глазго минулого року два найбільші емітенти парникових газів і дві найбільші економіки світу здивували світ, налагодивши "кліматичний діалог", щоб працювати над скороченням викидів.

Але Джо Байден та голова КНР Сі Цзіньпін зустрілися на саміті G20 на Балі на початку цього тижня, і стосунки відтанули.

Се та Керрі вже зустрічалися для неофіційних розмов минулого тижня. У суботу Сі повідомив, що вони мають намір продовжити офіційні зустрічі після Cop27, сподіваючись досягти більшого прогресу з таких життєво важливих питань, як низьковуглецеві технології та скорочення викидів метану.

Він сказав: "Ми домовилися, що після цього Копа ми продовжимо офіційні переговори, включаючи особисті зустрічі".

ЄС висунув пропозицію про створення нового фонду для надання фінансової допомоги бідним країнам, які страждають від найбільш руйнівних наслідків екстремальних погодних умов.

При цьому ЄС пропонує розширити перелік потенційних донорів такого фонду. Згідно з Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату, підписаною у 1992 році, фінансову допомогу мають надавати лише ті країни, які 30 років тому належали до категорії розвинених.

Але такі країни, як Китай, Саудівська Аравія та Росія, сьогодні мають набагато більшу економіку, включаючи в деяких випадках високі доходи від викопного палива, та їх викиди різко зросли.

Це повторив позицію Китаю, що він все ще є країною, що розвивається, і тому не зобов'язаний надавати фінансову допомогу бідним країнам. Він сказав, що Китай добровільно надає допомогу країнам Латинської Америки, Африки та інших регіонів, включаючи допомогу у створенні систем раннього попередження про екстремальні погодні умови, доступ до технологій відновлюваної енергії та "нарощування потенціалу" для урядів.

"У фонді втрат і збитків, якщо такий існує, відповідальність за надання коштів лежить на розвинених країнах", - сказав він. — Це їхня відповідальність та обов'язок. Країни, що розвиваються, можуть робити свій внесок на добровільній основі».

Ще одне питання, за яким до кінця суботи все ще не було згоди, стосувалося мети обмеження глобального потепління до 1,5 °C вище за доіндустріальний рівень. Цю мету було погоджено минулого року на саміті Cop26 у Глазго, але деякі країни на Cop27 спробували скасувати це зобов'язання та вимогу до країн щорічно оновлювати свої національні плани зі скорочення викидів, доки вони не будуть відповідати меті 1,5C.

Се повторив, що Китай є прихильником як Паризької угоди, так і кліматичного пакту Глазго. "Я вважаю, що ми повинні дотримуватися принципів і духу Паризької угоди і пакту Глазго, і ми повинні докласти великих зусиль, але не повинні збільшувати тягар країн, що розвиваються", - сказав він. — Розвинені країни повинні взяти на себе провідну роль у скороченні викидів і надати країнам, що розвиваються, фінанси і технології, щоб підтримати їх потребу в покращенні своїх можливостей зі скорочення викидів».

У Єгипті стартує щорічний саміт ООН зі зміни клімату. Про це повідомляє ВВС.

Понад 120 світових лідерів прибули на курорт Шарм-ель-Шейх у Єгипті. Близько 30 тисяч людей візьмуть участь у двотижневому саміті Cop27, присвяченому проблемам зміни клімату.