UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білоруські опозиціонери Кравцов і Родненков пообіцяли не просити політичного притулку в Україні

Видворені з Білорусі опозиціонери оформили посвідку на проживання в Україні.

Члени білоруського опозиційного Координаційної ради Антон Родненков і Іван Кравцов заявили, що не планують просити політичний притулок в Україні. Вони також повідомили, що у них є право на проживання в Україні.

В ході прес-конференції в Києві у вівторок, 8 вересня, Родненков пояснив, що не наважився повторити вчинок Марії Колесникової, яка порвала свій паспорт.

«Марія дуже сильна людина, я захоплююся їй. Це сильний вчинок, на який вона зважилася. Тому вона один з лідерів опозиції, а я прессекретар », - зазначив він.

Кравцов і Родненков підтвердили, що раніше оформили посвідку на проживання в Україні.

«Ми є волонтерами однієї некомерційної організації, яка займається організацією заходів, і на цій підставі отримали посвідку на проживання», - уточнив Родненков.

Одного з лідерів білоруської опозиції Марію Колесникову 7 вересня викрали невідомі. Очевидці зняли на відео, як чоловіки в цивільному схопили Колесникову і заштовхали її в мікроавтобус з написом «Зв'язок» біля Національного художнього музею в Мінську. У міліції і Слідчому комітеті заявили, що не затримували опозиціонерку.

Крім Колесникової зникли ще два члени опозиційної Координаційної ради Іван Кравцов і Антон Родненков.

Наступного дня Державний прикордонний комітет Білорусі заявив, що Колесникова, Кравцов і Родненков виїхали в Україну. Незабаром офіційну версію «скоригували» : Кравцов і Родненков нібито втекли з країни, а Колесникову затримали «при спробі незаконного перетину кордону».

Однак камери зовнішнього спостереження зафіксували, як автомобіль з опозиціонерами безперешкодно пройшов всі процедури на пункті пропуску, і ніхто не намагався його затримувати.

Напередодні КДБ була викрадена Ольга Ковалькова. За її словами, її катували і змусили залишити Білорусь, пригрозивши в іншому випадку надовго посадити до в'язниці. Ковалькова виявилося однією з понад 100 білорусів, які переховюються від режиму Лукашенка в Польщі.

Читайте також: Колесникову намагалися видворити з Білорусі, але вона порвала паспорт: опозиціонери розповіли, як опинилися в Україні

У Білорусі вже місяць тривають протести проти режиму Олександра Лукашенка, спровоковані фальсифікацією президентських виборів і міліцейським насильством проти громадян.

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них вже вшосте. Згідно з офіційними даними ЦВК, він отримав 80%, а Світлана Тихановська - 10% голосів виборців.

ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі.  Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум п'ять протестувальників загинули. Десятки безслідно зникли.

Після цього було оголошено загальнонаціональний страйк, до якого доєдналися десятки державних підприємств.

Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян.

ЄС відмовився визнавати результати виборів і анонсував санкції проти чиновників режиму Лукашенка.

Олександра Лукашенка привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вірменії і Молдови.

Детальніше про ситуацію в Білорусі читайте в статті Андрія Паливоди «Ні війни, ні миру» в ZN. UA.