Економічна та соціальна системи Афганістану занепадають, що може обернутися гуманітарною катастрофою, заявив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель.
Щоб уникнути найгіршого сценарію, таліби, які захопили владу, повинні виконати умови для збільшення міжнародної допомоги, цитує Борреля Reuters.
«Афганістан переживає серйозну гуманітарну кризу, насувається соціально-економічний колапс, небезпечний як для самих афганців, так і для всього регіону і міжнародної безпеки загалом», - додає він.
З часу приходу до влади талібів, ціни на продукти зросли більш ніж на 50%. Банківська система майже паралізована і люди не можуть отримати гроші, система охорони здоров'я, яка багато в чому залежала від іноземної допомоги, близька до зупинки, зазначає дипломат.
Через заморожування 9 млрд активів Афганістану в резервах іноземних центральних банків, і виведення доходів з-за кордону, посилюється інфляція.
«Якщо ситуація збережеться, з наближенням зими, можна очікувати гуманітарну катастрофу, що може спровокувати масову міграцію до сусідніх держав», - додає він.
На думку голови європейської дипломатії, реакція ЄС на кризу залежатиме від дій нової афганської влади: будь-яке поновлення співпраці можливе лише на умовах дотримання законів і верховенства прав людини, зокрема прав жінок.
«Потрібно, щоб таліби зробили кроки, що дозволяють міжнародному співтовариству допомогти афганському народу», - підсумував Боррель.
За словами директора продовольчої програми ООН Девіда Бізлі, через кризу, спровоковану приходом до влади талібів, 14 мільйонам жителів Афганістану загрожує голод. Тисячі людей втекли з Афганістану, рятуючись від розправи «Талібану». За підрахунками ООН, до кінця року відтік біженців у регіоні може досягти півмільйона людей.
Докладніше про те, як США готуються приймати біженців з Афганістану, читайте у статті Анни Бродські-Кроткіної «Байден «падає», співчуття зростає: що відбувається після виходу США з Афганістану» в ZN.UA.