Росія розглядає план купівлі 70 мільярдів доларів у юанях та інших «дружніх» валютах цього року, щоб уповільнити різке зростання рубля, перш ніж перейти до довгострокової стратегії продажу своїх активів у китайській валюті для фінансування інвестицій. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на поінформовані джерела, які говорили на умовах анонімності.
Цей план підтримали на спеціальній «стратегічній» нараді з питань планування за участі вищих посадовців уряду та Центробанку, включаючи його голову Ельвіру Набіулліну. Нарада відбулась 30 серпня.
Ця пропозиція означає відхід від більш ніж десятирічної економічної політики, побудованої на накопиченні заощаджень у доларах і євро, оскільки Кремль переглядає свою стратегію на тлі широких західних санкцій, запроваджених через вторгнення в Україну.
Офшорний юань ненадовго продовжив зростання проти долара після новин, піднявшись до максимуму сесії. Турецька ліра зросла на цілих 1% на цій новині, перш ніж торги в Стамбулі майже не змінилися. Індійська рупія також ненадовго зросла.
Нагадаємо, попри численні західні санкції та загальну рецесію економіки РФ, російський рубль зміцнився і це було викликано специфічними причинами, які не мають відношення до зміцнення економіки. Причини зростання рубля прості – це швидкий ріст експорту у грошовому вираженні на фоні падіння імпорту (через санкції) та жорсткі обмеження на покупку валют, запроваджені Центробанком РФ.
Курс рубля безконтрольно продовжує зміцнюватися і це для Росії проблема, хоча російська влада своїм громадянам навпаки подає це як плюс. Насправді таке штучне зміцнення вбиває експорт російських енергоносіїв сильніше за будь-які санкції, скорочуючи доходи експортерів (нафти, газу, тобто основних платників податків країни). А отже, через це можливі проблеми з наповненням бюджету.
Нагадаємо також, як повідомляло агентство Bloomberg у травні, контроль над капіталом, запроваджений РФ, штучно перетворив рубль на «найефективнішу валюту світу», але це не так.