Російський рубль майже щодня ставить рекорди зі свого зміцнення. Вчора було встановлено мінімум із 2015 року. Російські експерти вважають, що це тому, що експортери здають долари перед податковими виплатами. Плюс, наполягають, що населенню валюта не потрібна.
Проте наші експерти впевнені, що Центробанк РФ робить все можливе, щоб у результаті зібрати побільше валюти для себе. Населенню ж цинічно розповідає, що «токсична валюта вам не потрібна».
Що насправді відбувається?
Як пише Bloomberg, зміцнення рубля і вжиті Банком Росії заходи допомогли РФ уникнути валютної кризи, але це «стало проблемою для Центробанку». Агентство називає ситуацію «прокляттям виручки», оскільки доходи уряду скорочуються, а ціни на імпортні товари зростають.
Пояснюємо. РФ продовжує експортувати в основному нафту і газ, ціни на які зараз дуже високі (наприклад, нафта майже втричі дорожча від орієнтиру в бюджеті країни). При цьому до 10 червня діяла вимога до експортерів продавати 50% свого валютного виторгу, і досі діють інші валютні обмеження. Як результат, ЦБ накопичив достатньо валюти для зміцнення рубля.
При «міцному рублі» експортери продають долар по «поганому» собі валютному курсу, а їм валюта все одно потрібна для заповнення імпортної складової будь-якого виробництва. Експортери нафтогазової галузі при цьому все одно у виграші, а от інші, ціни на продукцію яких не так виросли, як на нафту, чимало втрачають через такий курс. Майже, напевно, вони почнуть скорочувати свій експорт і чекати кращих часів.
Також Bloomberg повідомив, що російська влада розглядає різні способи стримування рубля і шукає відповідні інструменти без відмови від таргетування інфляції. Але чому «без відмови від таргетування інфляції» і взагалі про що це?
Пояснюємо. Всі центробанки розвинених країн світу орієнтовані зниження інфляції у своїй країні (щоб ціни не зростали галопуючими темпами, а люди були задоволені). Це розумно називається «таргетуванням інфляції». Ключова ставка, яку ЦБ піднімає-опускає, це інструмент, що регулює зростання цін.
Але при цьому центробанку треба обирати між курсом валют та інфляцією.
Якщо ЦБ вибирає таргетувати інфляцію, то мало стежить за валютним курсом. Якщо регулює курс, то випускає із рук контроль інфляції. Коли Набіулліна в лютому обрала контролювати курс (щоб «зберегти особу» перед Заходом було запроваджено обмеження на продаж валютного виторгу експортерами тощо), то втратила контроль над інфляцією. Інфляція у відповідь злетіла на 19%. Після цього ЦП не підвищив (як зробив би націлення інфляції), а навпаки знизив ключову ставку до 9,5%, остаточно відпускаючи інфляцію у вільне плавання. Розмови про подальше зниження ставки продовжуються, що робитиме гроші (рублі) ще дешевшими, а ціни ще вищими, особливо на імпорт.
У результаті через інфляцію рубль все одно девальвує (втратить у ціні до інших валют) через інфляційний тиск. Питання лише на скільки і коли? Але це вже відрегулює ринок.
Ще трохи цікавого про «токсичну валюту» для населення
Зараз дуже багато інформації про те, що валюта для росіян стала "токсичною". Про це говорять у ЦБ та Мінфіні. Ще ЦБ каже, що "валютизація" депозитів зараз створює додаткові ризики для банків РФ. Про це йдеться у звіті Центробанку «Про розвиток банківського сектора Росії у травні 2022 року». Крім того, Мінек підготував законопроект про «негативні ставки» щодо валютних депозитів.
Пояснюємо. Населення та компанії різними способами підштовхують, щоб усі позбавлялися валюти. Але, щонайменше, ЦБ валюта потрібна. Навіщо ЦБ "токсична валюта"? Вони купуватимуть на неї товари критичного імпорту, поповнюватимуть валютні резерви, частина яких зараз заблоковані Заходом, та Фонд національного добробуту.