UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звільнення з ініціативи працівника: як це відбувається

Пояснення дали юристи.

В Україні трудові відносини між працівником та роботодавцем регулюються відповідним законодавством. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, як відбувається звільнення з ініціативи працівника.

Читайте також: Трудовий договір та трудова угода: чим вони відрізняються
 

Відповідно до ч.1 ст.38 Кодексу законів про працю працівник (далі - КЗпП) має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні.

Це означає, що для того аби розірвати трудовий договір, працівнику достатньо:

Водночас, якщо заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу, роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Відповідно до приписів КЗпП причинами, за наявності яких роботодавець повинен звільнити працівника без двотижневого відпрацювання є:

Особливості звільнення за власним бажанням під час воєнного стану

Відповідно до ст.4 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров’я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві.

Виняток:

Нагадаємо, юристи відповіли на популярні питання стосовно трудових відносин під час війни. Зараз в країні діють правові норми воєнного стану.