Працевлаштування, звільнення, відпустки під час війни: юристи відповіли на популярні питання

Поділитися
Працевлаштування, звільнення, відпустки під час війни: юристи відповіли на популярні питання © freepik/freepik
Зараз в країні діють правові норми воєнного стану.

В Україні триває воєнний стан через повномасштабне вторгнення РФ. В цей час діють інші правові норми. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» відповіли на популярні питання стосовно трудових відносин під час війни.

Особливості прийняття на роботу

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» з метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

Навіть якщо формально роботодавець не має вакантних місць, але фактично працівники відсутні, він може прийняти на роботу нових працівників на умовах строкового трудового договору.

Звільнення під час «лікарняного»

Відповідно до ст. 5 закону у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

Виняток: відпустка у зв’язку вагітністю та пологами та відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Звільнення під час призупинення трудового договору

Законодавством не заборонено припиняти трудові відносини з працівником під час призупинення дії трудового договору.

Працівник може звільнитися за власним бажанням, а роботодавець має право звільнити його за іншими підставами, передбаченими Кодексом законів про працю України, зокрема за угодою сторін.

Відпустка без збереження заробітної плати

Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку. Це право, а не обов'язок роботодавця.

Водночас, за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, роботодавець в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів.

Відмова у наданні відпусток

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).

Йдеться лише про працівників критичної інфраструктури. Якщо людина не є працівником критичної інфраструктури, відмова в наданні відпустки є незаконною. Водночас, тривалість щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено до 24 календарні дні за поточний робочий рік.

Під час війни багато українців були змушені покинути свої домівки та стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО) або виїхали за кордон. Нагадаємо, що робити роботодавцю, якщо працівник змінив місце проживання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі