UA / RU
Підтримати ZN.ua

Злочинні схеми в оборонпромі: чому розслідування Bihus.Info не може бути фейковим

"Дзеркало тижня. Україна" зібрало підбірку власних розслідувань про схеми та оборудки з військовою технікою та обладнанням.

Розслідування журналістів Bihus.Info про масштабні зловживання в оборонному секторі, відмивання коштів та банальні розкрадання державних грошей під шефством найвищого керівництва держави наробило багато шуму. І хоча "верховний обвинувачений" Петро Порошенко поки не реагує на розслідування, а його інші фігуранти та їхні прибічники з БПП заявляють про "фейковість" матеріалів, тема не нова, і має дуже серйозне підґрунтя. Зокрема восени 2016 року "Дзеркало тижня. Україна" опублікувало низку матеріалів про корупцію та масштабні зловживання в оборонному секторі, підтвердження є і у матеріалах Bihus.Info. Тема постійно була на слуху як у нас, так і в інших видань.

У матеріалі DT.UA "Паралельний світ оборонки" автор зазначає, що не зважаючи на війну, у 2016 році у державі діяла і продовжує діяти сьогодні система реалізації зайвого військового майна, в якій ключову роль відіграє аж ніяк не міністр оборони, а Кабінет міністрів та ДК "Укроборонпром".

До прикладу саме в порошенківський період урядом, а до цього Мінекономрозвитку, Мінфіном та Мін'юстом і був схвалений перелік військового майна на відчуження, до якого було включено 7 комплектів РСЗВ "Ураган", яких так бракувало під Іловайськом для гідної відповіді російським окупаційним військам.

А ще у серпні 2016 року КМУ ухвалив постанову №543, в якій встановлено порядок погодження договорів в оборонному комплексі, виплата винагороди агентові за якими перевищує 25%. І це при заявлених президентом контрактів на 2,3 млрд дол. Тема зловживань з виплатами винагороди іноземним агентам, які сприяли українським підприємствам-спецекспортерам у реалізації зовнішньоекономічних контрактів на поставки за кордон продукції подвійного та військового призначення, на сторінках тижневика висвітлювалася неодноразово - "Геометрія іракської оборудки", "Багдадські злодюжки".

До того ж підприємства ДК "Укроборонпром" виявилися великими клієнтами фірм, що мають ознаки фіктивності. Підприємства концерну перераховували гроші на фіктивні фірми й фірмочки, а потім переводили їх у готівку.

У матеріалі "Укробналпром". Аll inclusive ми писали про виведення в тіньовий оборот бюджетних коштів, які держава спрямовує на реалізацію оборонного замовлення, важливих оборонних програм і створення нових зразків озброєння.

Понад 30 підприємств ДК "Укроборонпром" перераховували державні кошти, які надходили в рамках оборонного замовлення, підприємствам-постачальникам обладнання та комплектуючих. Ті у свою чергу перераховували ці гроші іншим фірмам, які існують тільки на папері і жодної господарської діяльності по суті не здійснюють. Надалі через карткові рахунки фізичних осіб або фізосіб-підприємців бюджетні кошти оготівковувалися. За даними з відкритих джерел правоохоронних органів, мова йшла про щонайменше 300 млн гривень.

Проте це була не єдина схема, адже у кримінальних провадженнях фігурували схеми легалізації контрафактної продукції, постачанням віртуальних комплектуючих, перепродажем деталей, банальних крадіжок, та маса іншого.

Тривалий час "Укроборонпром" говорить так званий незалежний аудит, до якого планували залучити найбільші світові аудиторські компанії, однак це нагадувало спробу приховати шило у мішку та просто відвернути увагу громадськості від системних зловживань в ОПК. У 2016 під прицілом опинились одні з найбільших оборонних підприємств, яких ми просто назвали "Шатуни з оборонки"… У переліку ДП "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод", фігурант розслідування Bihus.Info "проблемний" ДП "Житомирський бронетанковий завод", ДП "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон" та інші.

Несправну військову техніку після "ремонту" "Укроборонпром" поставляв армії ще в 2015 році. За офіційними даними Генштабу в 2014-2015 рр. під час експлуатації на 151 одиниці бойової техніки було виявлено несправності, пов'язані з неякісним ремонтом. До прикладу на ДП "Миколаївський БТЗ" у квітні-травні 2015 року "забули" встановити на 17 БТР кріплення для кулемета, а на одному з бронетранспортерів після ремонту виявився несправним двигун. І це все відбувалось у "гарячу" фазу війни на Донбасі. (Стаття Дмитра Менделєєва Черга у спину)

І хоча у розслідуванні колег фігурує чинний голова "Укроборонпрому" Павло Букін, попередній теж не був прозорим. У публікації "Династія романових" описано багаторівневу схему розкрадання коштів на оборонних замовленнях. Автор зазначав, що керівники ДК установили контроль над фінансовими потоками підприємства та отримують "ласі шматочки" на цьому. І хоча практично всі схеми, що їх практикують менеджери оборонної промисловості з виведення в тінь фінансових коштів, відомі, правоохоронці не спішать розслідувати зловживання.

Зазначимо, що фірма "Ренал", яка була прокладкою в махінаціях Ігоря Гладковського, Олега Жукова та Андрія Рогози, зовсім недавно засвітилась у матеріалі про завод "Маяк", який є виробником скандальних мінометів "Молот", вибухи яких тільки за останній рік забрали життя кількох українських військових. Компанія отримала від заводу гроші за приціли, які відразу ж після поставки були направлені на ремонт. А взагалі фірма ще з 2017 є фігурантом кримінальної справи за підозрою в оборудках при співпраці з бронетанковими заводами.