"Нічого не чую! Люблю вас всіх і обіймаю!". Це був останній дзвінок солдата 93-Ї бригади Вані Клевчука додому. "Нічого не чую" - тому що в пеклі Іловайська. "Всі" - це мама Ірина, батько В'ячеслав, молодша сестра Марія та бабуся Ганна Іванівна. Тіло Вані родина знайшли через декілька нестерпних днів в запорізькому морзі.
"Вані було вісімнадцять. Він наймолодший загиблий в тому котлі. Мріяв про армію з дитинства. Підписав контракт через декілька днів після повноліття. Загинув у своє перше військове літо. Повз будинок родини Івана у Запорізькій області і зараз постійно їздять техніка і машини з військовими на Донбас. Війна не закінчилася для них так, як для багатьох в нашій країні наче і не починалась", - йдеться в повідомленні на сторінці "Небесної гвардії" у Facebook.
Президент України Володимир Зеленський в Михайлівському Золотоверхому монастирі вшанував пам'ять українських вояїнів, які загинули в Битві за Іловайськ в серпні 2014 року.
"Сьогодні до Михайлівського Золотоверхого принесли майже 400 соняхів. За кожного загиблого чотири роки тому в пекельних боях під Іловайськом. Серед розквітлих і стиглих соняхів", - написав Зеленський в Facebook. "У ці дні полягли сотні, а у мільйонів завмирали серця й застигали сльози в очах. 29 серпня заснуло вічним сном найбільше героїв Іловайського котла – майже половина. Сьогодні, на шостий рік війни, Донбас политий кров'ю тисяч. Відтепер ми вшановуватимемо їх саме 29 серпня – у День пам'яті загиблих захисників України. Нині сонях нагадує про кожного, ставши символом нашої скорботи й пам'яті".
Зеленський впевнений, що "ми зупинимо цю війну та повернемо додому наших полонених, відродимо Донбас, повернемо анексований Крим і доведемо, що Україна – єдина та неподільна країна, держава й нація".
"І знаю, що ніколи не забудемо всіх, хто віддав за це життя", - додав Зеленський.
Наприкінці серпня 2014-го під Іловайськом Донецької області група підрозділів сил АТО потрапила в оточення. Згідно з офіційними даними, в Іловайському котлі загинули 366 військовослужбовців ЗСУ та бійців добровольчих підрозділів МВС, ще 429 отримали поранення, близько 300 осіб потрапили в полон.
За уточненими даними Генштабу, в боях за Іловайськ загинуло 220 військовослужбовців Збройних сил. Безпосередньо під час виходу по "зеленому коридору" загинуло 129 осіб, 22 зникли безвісти, ще 10 людей потрапили в полон.
У 2017 році Головна військова прокуратура представила результати розслідування обставин Іловайської трагедії. Згідно з висновками слідчих, єдиним фактором, що знаходиться в прямому причинно-наслідковому зв'язку з військовою катастрофою, є вторгнення регулярних підрозділів ЗС РФ на територію України.
Моніторингова місія ООН з прав людини залишилися незадоволеною повнотою розслідування Іловайської трагедії. Порушення міжнародного права, прав людини і гуманітарного права розслідувалися недостатньо ефективно, заявила Фіона Фрейзер.
Детальніше про Іловайську трагедію читайте в матеріалі Юрія Бутусова "Іловайськ. Фатальні рішення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".