UA / RU
Підтримати ZN.ua

Завтра КСУ розгляне справу щодо мовного закону

Депутати-позивачі стверджують, ніби закон порушує конституційні права громадян.

У вівторок, 7 липня, Конституційний суд розгляне подання народних депутатів щодо відповідності Конституції закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, повідомила пресслужба КСУ. Під поданням підписався 51 депутат.

“7 липня о 10.00 Велика палата Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі усного провадження розгляне справу за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України „Про забезпечення функціонування української мови як державної“ від 25 квітня 2019 року № 2704–VIII (далі – Закон)”, - йдеться у повідомленні. 

В КСУ зазначили, що на думку авторів подання, вказаний закон нібито не відповідає низці приписів Конституції України, адже він спрямований на дискримінацію російської, інших мов національних меншин України, дискримінацію громадян за мовними ознаками. 

У поданні депутати також стверджують, що закон порушую конституційні права громадян. Зокрема, право на використання та захист рідної мови, право на розвиток мовної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України; звужено зміст та обсяг існуючих прав і свобод. 

“Суб’єкт права на конституційне подання також вважає, що Закон ухвалено з порушенням конституційної процедури розгляду та ухвалення законів, що „ставить під загрозу застосування такого невід’ємного елементу принципу верховенства права як принцип правової визначеності“, - вказали у пресслжбі Конституційного суду. 

Читайте також: Разумков про мовний закон: "Він повинен захищати громадян"

Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила у другому читанні і в цілому закон про забезпечення функціонування української мови як державної, згідно з яким українська мова затверджена як головна у функціонуванні в держустановах і суспільстві. За закон проголосували 278 депутатів. Категорично проти прийняття закону виступили фракції "Опозиційний блок" і "Відродження", які після голосування заблокували підписання законопроекту. 

14 травня Рада відхилила відповідну постанову і після підписання закону спікером, його підписав п'ятий президент Петро Порошенко

Однак, чинний президент Володимир Зеленський вважає, що мовне питання в Україні нібито не стоїть. Зеленський заявив, що в Україні багато національних меншин, “для яких рідна мова – не українська". Водночас гарант стверджує, що всі громадяни країни повинні знати державну мову.