Через військове вторгнення РФ в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов’язані чоловіки у віці від 18 до 60 років. За мобілізованими зберігається робоче місце після мобілізації. У виданні НВ розповіли, хто може зберегти зарплату після призову, а кому доведеться брати відпустку.
Чи може бути сумісництво військової служби з іншою діяльністю
У Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) пояснили, хто втрачає право на інші доходи після мобілізації, а хто може отримувати зарплату на старій роботі.
«Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700-VII особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перелік таких осіб наведено в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII), забороняється займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України», ― йдеться у повідомленні.
НАЗК розглядає кілька варіантів сумісництва військовослужбовця з іншою діяльністю:
- Щодо можливості одночасно перебувати на посаді, яка передбачає виконання функцій держави/місцевого самоврядування, та проходити військову службу, військову службу у складі Сил територіальної оборони ЗСУ у період воєнного стану;
- Щодо можливості одночасного перебування на посаді, яка передбачає виконання функцій держави/місцевого самоврядування, та членства в добровольчих формуваннях територіальних громад у період дії воєнного стану;
- Стосовно допустимості суміщення військової служби з іншою оплачуваною діяльністю.
У першому випалку не порушується п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, військової служби, військової служби у складі Сил територіальної оборони Збройних Сил України не є порушенням обмеження, передбаченого у п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700-VII, оскільки можливість законного зайняття такою оплачуваною діяльністю передбачена законом як виняток.
Другий випадок передбачає, що інша діяльність не має бути оплачуваною. Тобто, перебування в добровольчих формуваннях територіальних громад не призводить до порушення обмеження, встановленого у п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700-VII, оскільки не передбачає зайняття іншою оплачуваною діяльністю
Третій випадок ― якщо особа має договори із компанією або низкою компаній і стала військовослужбовцем ЗСУ, то є два варіанти:
- Сумісна діяльність вважатиметься порушенням, якщо особа займає військову посаду (наприклад командира роти чи заступника командира роти);
- Сумісна діяльність не буде порушенням та дозволятиме отримувати доходи, якщо військовослужбовець не є військовою посадовою особою.
Оскільки особа є військовою посадовою особою, зайняття нею іншою оплачуваною діяльністю у вільний від несення військової служби час (у наведеному прикладі - виконання умов договорів, укладених із низкою підприємств) порушуватиме передбачене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону обмеження та матиме наслідком адміністративну відповідальність за ст. 1724 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Якщо вона не займає військову посаду, то інша оплачувана діяльність у вільний від служби час не порушуватиме закон.
Які існують особливості сумісництва у воєнний час
Особливості застосування обмежень у період дії воєнного стану стосуються лише окремих категорій осіб за одночасного дотримання таких умов:
- заборона працювати за сумісництвом та/або займатись підприємництвом;
- не поширюється тільки на державних службовців категорій Б та В та посадових осіб місцевого самоврядування, посади яких віднесені до четвертої ― сьомої категорії;
- вказані особи перебувають у відпустці без збереження зарплати або у простої;
- дозволяється отримувати дохід лише від юридичних осіб приватного права або ФОП, стосовно яких відповідні держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або ФОП;
- зайняття іншою оплачуваною чи підприємницькою діяльністю слід припинити протягом 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки.
Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, встановлене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700-VII, не поширюється на визначені у п.п. 4.1 п. 4 цих Роз’яснень категорії осіб виключно, якщо такі особи перебувають:
- у відпустці без збереження заробітної плати;
- у простої.
Зайняття іншою оплачуваною діяльністю є дозволеним з першого дня відпустки без збереження заробітної плати/першого дня простою, зазначеного у наказі про надання відпустки без збереження заробітної плати/оголошення простою.
Від якої діяльності військові можуть одержати дохід
Трудові договори (контракти), цивільноправові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності можуть бути укладені з юридичними особами приватного права або ФОП, стосовно яких такі державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців.
В Україні деякі підприємства, установи та організації можуть забронювати своїх працівників від мобілізації. Але існують випадки, коли можуть скасувати бронювання праціника.