UA / RU
Підтримати ZN.ua

Важливо знати: чи має ФОП повідомити податкову, якщо став пенсіонером або отримав інвалідність

Роз'яснення дали у ДПС.

Деякі українці ведуть підприємницьку діяльність, як ФОП. Бувають ситуації, коли фізична особа-підприємець вийшла на пенсію або отримала інвалідність.

Фахівці державної податкової служби у Харківській області розповіли, чи має ФОП про такі зміни повідомляти ДПС, пише видання sud.ua.

Читайте також: Воєнний стан: чи треба мобілізованому закривати ФОП

У податковій пояснили, що відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями ФОПи, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, якщо вони:

«Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування», – йдеться у повідомленні.

Між Державною податковою службою України (ДПС), Пенсійним фондом України (ПФУ) та Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття обмін даними відбувається відповідно до протоколів обміну інформацією.

Читайте також: Як у 2024 році зросте єдиний соціальний внесок для ФОП третьої групи

Так, ДПС та ПФУ складається Протокол про обмін інформацією щодо даних про фізосіб (платників єдиного внеску), відповідно до норм якого ПФУ щомісяця надає ДПС інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності.

Право щодо визначення платників єдиного внеску, які відповідають всім вимогам, зазначеним в частині четвертій статі 4 Закону № 2464, належить виключно ПФУ.

У податковій пояснили, що таким чином ФОПи, які набули статус пенсіонера та отримують відповідно до закону пенсію, або є особами з інвалідністю окремо повідомляти контролюючий орган про такий статус не потрібно.

У випадку, якщо такі особи отримують соціальну допомогу по інвалідності від  ПФУ або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації.

Раніше ми писали, які податки мають сплачувати ФОПи в Україні у 2023 році.