UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін прийняв постанову про локдаун

Карантин по всій Україні продовжили до кінця зими.

Кабінет міністрів ухвалив з одноденним доопрацюванням проект постанови, який з 8 по 24 січня 2021 року посилює в Україні карантинні обмеження. Таке рішення уряд ухвалив під час позачергового засідання. Документ набуде чинності через 7 днів, після його опублікування. При цьому опублікувати документ обіцяють вже завтра, 10 грудня.

Карантин, який мав діяти до кінця цього року, продовжили до 28 лютого 2021 року. До цієї ж дати в Україні продовжено і режим надзвичайної ситуації. Закладам громадського харчування дозволили працювати до 23:00 (зараз вони працюють до 22:00), однак розрахункові операції в них можна проводити до 22:00. В новорічну ніч заклади харчування зможуть працювати до 01:00. Оновлення обмежень також стосуватимуться роботи церков та інших релігійних установ, закладів культури, зокрема театрів, кінотеатрів, музеїв, де буде дозволена завантаження або 50% посадочних місць, або з урахуванням одна людина на 10 кв. м

На час “січневого карантину” заборонять:

Крім того, за словами голови МОЗ Максима Степанова, закладам освіти рекомендують перейти на дистанційний режим. При цьому дитячі садки працюватимуть. Також уряд рекомендував за можливості зробити дистанційним робочий процес.

Водночас із обмеженнями помаранчевої зони зможе працювати транспорт. Також працюватимуть продуктові магазини, аптеки, банки, поштові оператори, готелі. Крім того, у вказаний період зможуть працювати супермаркети, аптеки, фінансові установи, поштові відділення, готелі. Салони краси та перукарні також зможуть працювати, однак за умови попереднього запису без очікування всередині.

Озвучені на позачерговому засіданні міністром охорони здоров’я Максимом Степановим обмеження раніше вже були оприлюднені в ЗМІ і насправді мало відрізняються від обмежень попереднього карантину вихідного дня, але діятимуть 24/7 протягом 2,5 тижнів.

“Ми побачили результативність карантинних обмежень, які ми вводили, навіть з порушеннями їх дотримання. І адаптивний карантин, і карантин вихідного дня дозволили зупинити ураганний ріст нових випадків захворювання”, - заявив Максим Степанов. 

На думку керівника Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Павла Ковтонюка, варіант локдауну мав би бути більш жорстким, і глобальні обмеження мали б протриматися хоча б місяць поспіль, без перерв. Ефект від локдаунів, що запроваджувалися у Європі, у захворюваності наставав на другий, третій, четвертий тиждень. А от у госпіталізаціях і смертності — ще пізніше. 

Дуже важливими Павло Ковтонюк вважає також зрозумілі індикатори виходу з локдауну, які б відображали здатність контролювати ситуацію і стосувалися «кількості випадків; кількості тестів, пропорційній цій кількості випадків, що дає можливість контролювати поширення; динаміки завантаженості ліжок у лікарнях. Якщо всі ці індикатори свідчать про стабілізацію ситуації в якійсь області, через місяць вона може виходити з локдауну. Інші області, які індикаторів не досягли, чекають ще тиждень, і знову хтось виходить». 

Однак про індикатори виходу з локдауну від уряду ми поки що не почули. Заходи планують ввести по всій країні одномоментно. І так само зняти. Чи зможе такий компромісний локдаун за 2,5 тижні зупинити неконтрольоване зростання поширення ковіду, що відбувається в усіх областях України? Чи не станеться так, що як тільки ситуація трохи почне змінюватись, поширення коронавірусу відновиться, і локдаун лише “доб’є” малий і середній бізнес, ставши ще однією неефективною спробою уряду пробігти між крапельками дощу?

Читайте також: Шмигаль: Локдаун буде схожий на карантин "вихідного дня"

Як повідомлялося, станом на 9 грудня в Україні лабораторно підтвердили 845 343 випадків коронавірусу. Безпосередньо, за останню добу COVID-19 виявили у  12 585 осіб. За весь час пандемії вилікувалися 451 118 пацієнтів, 14 204 - померли.

Кілька днів поспіль Міністерство охорони здоров'я України рапортує про зниження захворюваності коронавірусів в країні, пов'язуючи це з позитивною дією карантину вихідного дня. У той же час статистика Центру громадського здоров'я, навпаки, свідчить про зростання позитивності.

Про те чи потрібен Україні локдаун, а також яким він має бути ZN.UA поспілкувалося з керівником Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки, колишнім заступником міністра охорони здоров'я часів Уляни Супрун Павлом Ковтонюком. Подробиці - в інтерв'ю Алли Котляр “Нас чекає тривалий період дуже важкою реабілітації”.