UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українська Гельсінська спілка з прав людини закликала ДБР розслідувати можливий тиск у справі Стерненка

УГСПЛ виступила із відкритою заявою.

Українська Гельсінська спілка з прав людини виступила із заявою щодо кримінального переслідування одеського активіста Сергія Стерненка. Правозахисники зазначили, що кримінальне переслідування активіста є політично вмотивованим.

УГСПЛ звернула увагу на те, що в жодному з трьох проваджень щодо нападів на Стерненка, правоохоронці не встановили замовників. Виконавці ж досі не притягнуті до відповідальності.

Окрім іншого, правозахисники закликали ДБР розслідувати інформацію щодо політичного тиску в справі активіста, яка з'явилася в ЗМІ.

Повний текст відкритої заяви

"Українська Гельсінська спілка з прав людини застерігає Офіс генеральної прокурора та Службу безпеки України від політичних рішень у ході слідства у так званій справі Сергія Стерненка та вважає кримінальне переслідування активіста політично вмотивованим.

У трьох кримінальних провадженнях, де Сергій Стерненко є потерпілим, йдеться про три послідовні напади на Сергія, у жодному з яких слідством не встановлені замовники та досі не притягнуті до кримінальної відповідальності виконавці.

Так, один із підозрюваних у третьому нападі на Сергія Олександр Ісайкул переховується від слідства, проте не оголошений ні в національний, ні в міжнародний розшук. Просувань у провадженнях щодо нападів на Стерненка за останній час не зафіксовано.

Натомість слідчі зосередилися на оголошенні підозри Сергієві, який, не отримавши державної охорони після перших двох нападів, змушений був захищати своє життя та здоров'я і під час третього нападу завдав поранень одному з нападників Івану Кузнєцову, внаслідок яких той помер. Проте слідство відкидає обставини, що передували третьому нападу, а також сам факт замовного нападу, оголошуючи Стерненку підозру навіть не у перевищенні необхідної оборони, а в умисному вбивстві.

Викликає тривогу правозахисників також інформація про політичний тиск на слідство, що регулярно з'являється в медіа. Так, про тиск у справі Стерненка раніше заявляли колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка, його заступник Віктор Трепак. Напередодні вручення підозри Стерненку журналісти "Слідство.Інфо" повідомили про те, що Андрій Радіонов, який очолював групу прокурорів у справі, під час засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для здійснення парламентського контролю за розслідуваннями нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів розповів, що генеральний прокурор Ірина Венедіктова тиснула на нього та вимагала підписати підозру Сергію Стерненку, а після відмови Радіонов був відсторонений від справи Стерненка.

УГСПЛ вважає такі дії очільників правоохоронних органів кричущим порушенням принципів правосуддя. Ми закликаємо Державне бюро розслідувань перевірити та розслідувати озвучену в ЗМІ інформацію щодо політичного тиску у справі Сергія Стерненка.

Такі рішення і дії зі сторони правоохоронних органів, а тим більше їх очільників, неефективне розслідування та політичний тиск на слідство тягнуть за собою порушення Конвенції про захист прав і основоположних свобод. Багаторічний правозахисний досвід свідчить про те, що рано чи пізно причетність до таких порушень окремих осіб стає явною, а оцінку їм дають міжнародні судові інстанції".

Станом на 11 червня під заявою підписалися понад 150 осіб.

Читайте також: Прокуратура закрила справу проти загиблого підозрюваного в нападі на Стерненка

Нагадаємо, Служба безпеки України оголосила Сергію Стерненку підозру в умисному вбивстві та незаконному носінні холодної зброї. При чому за словами самого активіста, та його адвоката, низка експертиз встановила, що ніж, який був у Стерненка, не є холодною зброєю.

У службі безпеки розповіли свою версію подій та заявили про те, що дії Стерненка після втечі нападників нібито ставлять під сумнів версію про самозахист. Спецслужба стверджує справа перейшла в політично-інформаційну площину.

У свою чергу адвокат активіста зазначив, що підозра, яку оголосили його підзахисному, суперечить матеріальне право. Він також повідомив, що прокурори планують клопотати про обрання Стерненку запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Зазначимо, що в травні СБУ викликала Сергія Стерненка на допит. Тоді його ознайомили з матеріалами справи про загибель одного з нападників на активіста Івана Кузнєцова. Також Стерненку повідомили про те, що у нього в цій справі статус потерпілого. Сам активіст припустив, що йому повинні були повідомити про підозру у навмисному вбивстві, і перешкодили планам активісти, які вийшли під стіни слідчого управління СБУ.

Пізніше СБУ викликала Стерненка на допит 9 червня. Однак, коли активіст прийшов туди в призначену дату, Служба безпеки відмовилася його прийняти. Як зазначив сам Стерненко, "прийшов і поцілував ручку". Вранці 11 червня, до нього додому прийшла поліція з постановою про примусовий привід в СБУ до слідчого для вручення повідомлення про підозру.

Третій напад на Стерненка відбувся в травні 2018 року. Нападниками виявилися 25-річний Іван Кузнєцов, який у результаті помер від поранення, а також 30-річний Олександр Ісайкул. Останнього спочатку затримали як свідка та виділили йому державну охорону. У результаті цього нападу активіст отримав ножове поранення руки.

Докладніше читайте в матеріалах оглядача ZN.UA Інни Ведернікової "Справа Стерненка. Хроніки реваншу" і "Підозра, що може підірвати Україну?".