UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна узгодила з Угорщиною мовні норми закону про освіту

Сторони домовилися, що протягом перехідного періоду в угорських школах не буде змінюватися діюча модель викладання.

Україна та Угорщина домовилися про імплементацію мовних норм українського закону "Про освіту", повідомила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич в ході спільного брифінгу з міністром закордонних справ Павлом Климкіним і міністром людських ресурсів Угорщини Золтаном Балогом.

"Україна дотримується своїх міжнародних зобов'язань, в тому числі двосторонніх угод з Угорщиною, щодо того, що представники меншин в наших країнах можуть навчатися рідною мовою на всіх етапах навчання", - сказала Гриневич, зачитуючи спільна заява сторін, передають "Українські Новини".

Також була досягнута домовленість, що модель, за якою будуть навчатися діти в угорських школах, буде напрацьовуватися в консультаціях з угорською громадою.

Зокрема, можливі коригування процесу навчання будуть вноситися в нову редакцію закону "Про загальну середню освіту" навчальні плани для відповідних шкіл, а також у нові підручники та методики підготовки вчителів.

Крім того, сторони домовилися, що Україна до висновків Венеціанської комісії щодо закону про освіту не буде здійснювати односторонніх кроків щодо зміни процесу навчання в угорських школах.

У той же час Україна дотримується позиції про необхідність розширення вивчення державної мови, у зв'язку з чим буде збільшуватися кількість годин навчання української мови, а в подальшому і годин навчання інших предметів українською мовою.

Крім того, сторони домовилися, що протягом перехідного періоду, поки не затверджена остаточна модель імплементації мовних норм, в угорських школах не буде змінюватися діюча модель викладання.

У свою чергу Балог зазначив, що Угорщина готова до подальших консультацій з імплементації закону про освіту, в тому числі і в частині підвищення ефективності вивчення української мови.

"Для нас дуже важливі добрі відносини з Україною", - додав він.

Також Балог запросив Гриневич відвідати Угорщину.

Нагадаємо, що Закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Згідно зі статтею 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти почнуть вчитися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну.

Пізніше Болгарія, Греція, Румунія та Угорщина закликали Україну не вводити в дію положення закону про освіту щодо мови навчання. Вони виступили проти навчання в українських школах тільки державною мовою, а також звернулися до Ради Європи та ОБСЄ через цей закон.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін направив закон "Про освіту" на експертизу у Венеціанську комісію.

12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) провела термінові дебати щодо прийнятого в Україні закону "Про освіту", зокрема за ст. 7, що стосується мови викладання. Згідно затвердженої резолюції, закон не забезпечує право нацменшин навчатися рідною мовою й істотно скорочує їхні права. Також ПАРЄ просить у повній мірі забезпечити виконання висновків Венеціанської комісії щодо цього закону.

Детальніше про мовні норми закону "Про освіту" та реакцію на цей закон деяких держав читайте в матеріалі Василя Балушка ""Донбас" і "Крим" на заході України?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".