Український медичний та моніторинговий центр з алкоголю та наркотиків Міністерства охорони здоров'я України і Академія педагогічних наук розробили програму профілактики вживання алкоголю і наркотиків для учнів 1-11-х класів. На думку авторів, програма "підвищить рівень особистісного захисту учня у ситуаціях, пов'язаних із ризиком вживання алкоголю, наркотиків і ВІЛ-інфікування". "Проект розроблявся з 2009 року і його протестовано більш ніж у 20 школах по всій Україні. Програму планується ввести з 2014-2015 навчального року",- повідомив "Комерсанту-України" головний нарколог МОЗ Анатолій Вієвський.
Курс розраховано на чотири спеціалізованих уроки для учнів 1-4-х класів і вісім уроків для учнів 5-11-х класів. "Уроки буде проводити класний керівник. За бажанням на урок можна запросити лікаря-нарколога або інших фахівців. Окрім вчителів, починаючи з 7-го класу до викладання будуть залучатися тренери, яких відбиратимуть з числа учнів",- додав Вієвський. Для вчителів автори склали кілька науково-методичних посібників, а для учнів - 11 робочих зошитів (по одному на кожен рік навчання).
Знайомити дітей із шкідливими наслідками вживання наркотиків автори пропонують у формі, яка відповідає віку. Так, першокласникам в ігровій формі запропоновано пояснювати, що "шкідливі речі, які загрожують здоров'ю - це алкоголь, тютюн, аерозолі та засоби побутової хімії". Дітям також повідомлять, що "небезпечною є ситуація, коли твої друзі пропонують тобі покурити або спробувати алкоголь", а на вулиці "небезпечно підбирати шприци, голки і недопалки". "Уроки повинні проходити у веселій, інтерактивній формі, коли вчитель ставить питання, діти відповідають, після чого вчитель дає свій коментар",- пояснила одна з авторів програми психолог Ксенія Лепеха.
Починаючи з 5-го класу, школярам будуть пояснювати, що наркотики - це "небезпечні речовини, споживання яких призводить до втрати друзів, грошей, нездійснення планів". Наприклад, вказується, що "марихуана - це наркотична речовина, яку молодь називає "травою" або "планом", а її вживання призводить до погіршення здоров'я". "Пряме інформування слід починати з 5-6-го класу, інакше це може призвести до зворотного ефекту і зацікавити дітей. Як правило, з 13 років більшість підлітків починають стикатися з наркотиками",- вважає Лепеха.
За статистикою МОЗ, 25,4% школярів старше 15 років мають досвід вживання наркотичних речовин. Найбільш поширеними є марихуана і гашиш (16%). Діти вперше пробують їх у 13-16 років з цікавості, причому понад 12% школярів хоча б раз вживали марихуану. "У процесі підготовки програми ми з'ясували, що 32% батьків не хочуть, щоб з їхніми дітьми говорили про наркотики ні за яких обставин, але діти живуть не в акваріумі і бачать, що відбувається навколо",- додав Вієвський.
Детальніше про наркотики школярам почнуть розповідати з 8-го класу. Наркотичні речовини класифіковано за шести типами: галюциногени (ЛСД, гриби, кислота і марки); каннабіноїди (марихуана, гашиш); опіати (макова соломка, героїн, морфін, кодеїн); стимулятори (амфетамін, кокаїн, екстазі); розчинники (клей, бензин, заправка для запальничок, ацетон, аерозолі); депресанти (барбітурати, бензодіазепіни). У 9-му класі автори пропонують пояснювати дітям наслідки впливу поганих компаній, а в 11-му - розповідати про те, що таке ВІЛ/СНІД.
Автори програми пропонують проводити навчання у нетрадиційній формі, використовуючи тематичні вправи, рольові ігри, дискусії та конкурсні завдання. Методичні посібники для вчителів містять сценарії проведення спеціалізованих уроків. Вчителям пропонується обговорювати різні питання, що стосуються споживання алкоголю і наркотиків, наприклад, "чи правда, що алкоголь підвищує настрій?" або "Чи можна визначити людину, залежну від наркотиків, за зовнішнім виглядом?". "Заняття слід проводити в інтенсивному режимі, з інтервалом між уроками не більше двох днів", - йдеться у передмові до навчального посібника.
Пропонується підвищувати і обізнаність дорослих. Так, посібник для вчителів містить рекомендації на тему, "що робити, якщо твій близький вживає наркотики", а також "домашні завдання", в яких викладачам, серед іншого, пропонується заповнити таблицю з заголовком "Скільки я випиваю алкоголю", розраховану на сім днів.
У Міністерстві освіти схвалили новий курс. "Програма пройшла експертизу науково-методичної ради Міносвіти і комісії з основ здоров'я. Висновки позитивні, і програму було рекомендовано до використання у навчальному процесі. Вона не є обов'язковою, але може вивчатися за вибором батьків і адміністрації школи, залежно від кадрового і матеріального забезпечення",- повідомив директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти при Міносвіти Олександр Удод. За його словами, програма є актуальною у світлі зростання вживання наркотиків. Як відомо, у 2013 році МОЗ нарахував у країні 387 тис. споживачів ін'єкційних наркотиків. Причому якщо у 2001 році їх було 21 особа на 10 тис. населення, то у 2013-му - вже 33 людини. "Якщо діти бачать щодня рекламу алкоголю і тютюну, то у школі потрібно проводити профілактику, щоб попередити їхнє споживання. Замовчування проблеми буде мати більш серйозні наслідки",- упевнений Удод. !zn
Читайте також:
"Крокодил" в Україні. Аптечна наркоманія набирає обертів
В Україні вперше розроблено державну стратегію щодо наркотиків